جدیدترین رویدادهای فداکاری در ایران و جهان
22

۴۰ سال خدمت عاشقانه یک معلم قرآن در مدرسه

۴۰ سال خدمت عاشقانه یک معلم قرآن در مدرسه

در یک روز بهاری پای به یک دبیرستانی در سبزوار می گذارم که یکی از معلمانش با گذشت حدود 10 سال از بازنشستگی همچنان عشق به خدمت دارد و بدون دریافت حقوق در حال خدمت به دانش آموزان است. به گفته او تقریبا 40 سال است که 6 صبح قبل از همه معلمان قدم به مدرسه می گذارد و از دانش آموزانی که از راه های دور زودتر به مدرسه می آیند استقبال می کند.


رضا رحمانی‌ثانی، معلم بازنشسته آموزش و پرورش سبزوار، در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، با بیان اینکه حدود ۱۰ سال از دوران بازنشستگی‌اش سپری شده اما به دلیل عشق و علاقه‌ای که به خدمت دارد، در محل کار سابقش، هنرستان شهید دیواندری، بدون دریافت مزد مشغول به کار است، گفت: بعضی از دوستان پیشنهاد کردند در شرکت آن‌ها مشغول به کار شوم و حقوق ۲ میلیون تومانی پرداخت کنند اما کار برای خدا را در این مدرسه به مادیات ترجیح می‌دهم.

این معلم پرورشی با تأکید بر اینکه باید بسوزیم تا بسازیم، افزود: تلاوت قرآن در صبح هر شنبه برعهده من است و در کنار آن معانی برخی از آیات قرآن را برای دانش‌آموزان و معلمان بیان می‌کنم.

تشکیل گروه خیریه در مدرسه
وی با اشاره به اینکه در مدت حضورش در این مدرسه انواع فعالیت‌های مختلف نظیر خطاطی، نقاشی، نجاری، تعمیرات درب کلاس‌ها و خوابگاه، درختکاری، حل و فصل اختلاف خانوادگی و کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت را انجام می‌دهم، تصریح کرد: با تشکیل یک گروه خیریه و جمع‌آوری کمک از طرف دانش‌آموزان و معلمان مدرسه به ۲۵ تا ۵۰ خانواده از دانش‌آموزان در حال کمک‌رسانی هستیم.
معلم هنرستان دیواندری اضافه کرد: در کنار کمک خیرین، درآمد فروشگاه مدرسه را برای کمک به این خانواده‌ها اختصاص داده‌ایم.
این فرهنگی بازنشسته آموزش و پرورش سبزوار با تأکید بر اینکه ریا آفت دین است اما دانش‌آموزان وقتی کمک‌رسانی به همنوعان خود را از نزدیک مشاهده کنند و مشکل همکلاسی‌های دیگر را درک کنند، قطعاً بیشتر ترغیب خواهند شد تا به همسایه و به برادر مسلمان کمک و خدمت کنند، گفت: در هفته درختکاری وقتی دانش‌آموزان من پیرمرد مشاهده می‌کنند که در حال درختکاری هستم، بیشتر ترغیب می‌شوند تا خود در این کار خیر سهیم باشند و درخت بکارند.
این معلم قرآن اضافه کرد: بیش از چند صد درخت در این مدرسه از زمانی که آمدم با دیگر دوستان کاشتیم و در فواصل مختلف آبیاری می‌کنم و دانش‌آموزان نیز در این کار به من کمک می‌کنند.

این مربی و مدرس کوهنوردی در سبزوار با اشاره به فعالیت‌های گروهی دیگر این مدرسه نظیر برگزاری زیارت عاشورا به همراه پخت غذای نذری، دوچرخه‌سواری و کوهنوردی با همکاری معلمان مدرسه و دانش‌آموزان با کسب مجوزهای لازم بیان کرد: ارزش درس در جامعه امروزی از بین رفته است. این روزها مشاهده می‌کنیم فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بعضاً بیکار هستند.

عرض عمر انسان مهم است نه طول آن
رحمانی‌ثانی با بیان اینکه طول عمر انسان مهم نیست و عرض و برکت آن و زمان خدمت‌رسانی به مردم و اخلاص در کار مهم است، گفت: کار فرهنگی ماندگار است و انسان‌هایی را تربیت می‌کند که تا نسل‌های مختلف می‌توانند به اسلام و جامعه خدمت‌رسانی کنند.
وی با بیان اینکه در زمانی دوستان پیشنهاد دادند به دنبال تحصیل و کسب مدرک دکتری بروم، بیان کرد: در آن دوره به دوستان گفتم نیازی به مدرک ندارم و از هر آنچه که آموختم، باید بتوانم به درستی استفاده و به مردم و جامعه خدمت کنم.
معلم عربی سابق هنرستان شهید دیواندری با اشاره به اینکه معمولاً صبح زود از خانه بیرون می‌آیم و بیشتر اوقاتم را در مدرسه با قبول مسئولیت کتابخانه هنرستان، آزمایشگاه، فروشگاه و... در حال خدمت‌رسانی هستم، افزود: از اینکه دکتر نشدم، پشیمان نیستم ولی افتخار می‌کنم به اینکه کارم را به درستی انجام دادم.

جمع‌آوری ۳۴ هزار جلد کتاب توسط پیش‌نماز مدرسه
وی اضافه کرد: در مدت حضورم در مدرسه، تاکنون توانسته‌ایم ۳۴ هزار جلد کتاب گردآوری کنیم تا مجموعه‌ای ارزشمند برای استفاده دانش‌آموزان و معلمان فراهم شود.
این پیشنماز مدرسه با تأکید بر اینکه هر روز بعد از اقامه نماز در حد چند دقیقه مطالب مفید و غیرتکراری برای حاضران بیان می‌کنم، تصریح کرد: معلم باید اهل تحقیق و پژوهش باشد؛ مداوم اهل مطالعه و دانش باشد و اطلاعاتش را به روز رسانی کند تا هر روز بتواند مطالب غیرتکراری بیان کند. 
این فرهنگی بازنشسته درباره تفاوت معلمان دیروز و امروز جامعه بیان می‌کند: ما با تخصص و دانش به عشق خدمت به جامعه و ارتقای سواد و دانش دانش‌آموزان پای کار آمدیم ولی امروز بسیاری از افراد به دنبال استخدامی هستند و عشق و علاقه به کار و خدمت‌رسانی معنا و مفهومی ندارد و برخی نیز درس می‌خوانند برای بهتر زیستن نه برای بهتر خدمت کردن به مردم.

حضور در مدرسه با وضو
وی با اشاره به اینکه هر روز با وضو به مدرسه وارد می‌شوم و اعتقاد دارم معلمی که با وضو سر کلاس حاضر شود، دروغ نمی‌گوید، توهین نمی‌کند و خالصانه خدمت رسانی دارد، اضافه کرد: برخی از دانش‌آموزان گاهی اوقات شوخی می‌کنند و می‌گویند «یکی یه دونه‌ای آقا معلم».

مرتضی خیرآبادی از دانش‌آموزان این هنرستان با اشاره به اینکه از معلمم مردانگی، ایثار و فداکاری و معرفت آموختم، گفت: بها دادن به دانش‌آموزان و شرکت در کارهای گروهی از فعالیت‌های اثرگذار بین دانش‌آموزان است.
یکی دیگر از دانش‌آموزان در این رابطه بیان کرد: وی اخلاق خیلی خوبی دارد و بازگشتش بعد از بازنشستگی به مدرسه و رها نکردن تلاش و کوشش و خدمت به دانش‌آموزان خارج از وظیف، برای ما بسیار ارزشمند است.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (46)
کد خبر: 1100807
  • ۴۰ سال خدمت عاشقانه یک معلم قرآن در مدرسه

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تماس با دبیرخانه
آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون_پلاک 20_سازمان جهاد دانشگاهی تهران _ طبقه سوم ـدبیرخانه آیین اعطای  تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران
تلفن: 66490330
فکس:66464941
tandisjahat@gmail.com