رنگ منو:
رنگ بنر:
رنگ اصلی:
قالب صفحه:
  • عریض
  • محصور
ضوابط شرکت در آیین

در راستای اهداف آیین ملی اعطای تندیس فداکاری دانشجویان ایران شیوه‌نامه هشتمین آیین، به تصویب شورای سیاستگذاری رسیده است.


فصل دوم: ضوابط انتخاب

 

ماده 9. حوزه‌ها و مصادیق فداکاری

*حوزه‌ها و مصادیق فداکاری در هر دوره از سوی شورای سیاست‌‌گذاری تعیین خواهد شد.

 

1-9. خدمات پیشگیرانه و امدادرسانی داوطلبانه در سوانح، حوادث و رخدادهای طبیعی و غیر طبیعی.

2-9.  انجام فعالیت‌های داوطلبانه در امور خیریه.

3-9.  انجام فعالیت‌های داوطلبانه در حوزه‌های سلامت و توانبخشی.

4-9.  حضور داوطلبانه در دفاع از کیان کشور و تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی.

5-9.  مشارکت داوطلبانه در سازندگی، آبادانی و محرومیت‌زدایی کشور.

6-9.  انجام فعالیت‌های داوطلبانه در حفاظت از محیط‌زیست.

7-9.  تامین ارگان‌های حیاتی بیماران نیازمند از طریق اهدای خون و عضو.

 

ماده 10. تعریف و شرایط حضور در آیین

 

1-10. دانشجویی می‌تواند در آیین شرکت نماید که رسما و طبق ضوابط قانونی تا پایان نیم سال دوم سال برگزاری آیین (تا پایان شهریور) دانشجوی یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات آموزش‌عالی و یا موسسات پژوهشی باشد.

 

2-10. گروه دانشجویی‌ای می‌تواند در آیین شرکت کند که بصورت رسمی یا غیر‌رسمی و خود جوش، طبق ضوابط قانونی تا پایان نیم سال دوم سال برگزاری همایش (تا پایان شهریور) از سوی دانشگاه‌ها، موسسات و نهاد‌های مربوطه معرفی و مورد تایید  آن‌ها قرار گیرند.

3-10.دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در ایران نیز در صورت داشتن تمام شرایط مندرج در ضوابط انتخاب می‌توانند در این آیین شرکت کنند.

4-10. درصورتی که مراجعه فرد یا گروه دانشجویی بطور مستقیم به دبیرخانه صورت گیرد، ضروری است که فعالیت‌های مورد نظر به تایید دستگاه مربوطه برسد و یا کمیته انتخاب مستندات آن‌ها را تایید نماید.

 

5-10. انتخاب دانشجو یا گروه‌دانشجویی، برای وزارتین و دانشگاه آزاد بر مبنای دانشگاهی است که مجوز فعالیت را صادر کرده است و برای دستگاه‌های دیگر بر مبنای استان محل فعالیت می‌باشد.

 

6-10. کلیه‌ فعالیتهای دانشجو یا گروه‌دانشجویی فداکار باید داوطلبانه و بدون هر‌گونه چشم داشت انجام گرفته باشد.

7-10. دانشجو یا دانشجویان عضو گروه‌‌دانشجویی فداکار، نباید هیچگونه رابطه استخدامی و حقوقی با دستگاه‌ها و نهادهای معرفی‌کننده داشته باشند.

8-10. فعالیت‌های داوطلبانه دانشجوی فداکار باید در دوران دانشجویی همان مقطعی باشد که دانشجو در آن مقطع به دبیرخانه معرفی شده است و فعالیت‌های وی در مقطع قبلی مد نظر دبیرخانه قرار نخواهد گرفت.

تبصره 1: دانشجویان مرتبط با مصادیق بنیاد شهید از این قاعده مستثنی هستند.

تبصره2: اگر مقطع تحصیلی دانشجو بلافصل باشد پرونده دانشجو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

9-10. دانشجو یا دانشجویان گروه دانشجویی فداکار نباید هیچ گونه محکومیت در کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها و محکومیت‌های قضایی داشته باشند.

10-10. دانشجویان یا گروه‌‌های‌ دانشجویی، در هر مقطع تحصیلی، فقط یک‌بار تندیس ملی فداکاری را دریافت می‌کنند اما در دریافت لوح تقدیر محدودیتی وجود ندارد.

 

11-10. انتخاب دانشجو یا گروه‌دانشجویی فداکار، با تصویب پرونده ایشان در کمیته انتخاب صورت می‌گیرد.

 

12-10. انتخاب دانشجوی فداکار مشمول محدودیت سنی نمی‌شود اما با توجه به ضرورت الگوسازی و ترویج الگوی فداکاری و ایثار در میان جوانان، در جدول امتیازدهی، جوان بودن (زیر 35 سال) اولویت بیشتری دارد.

 

ماده 11. نحوه انتخاب


1-11. در این آیین به عنوان یادبود به برگزیدگان لوح تقدیر و تندیس ملی فداکاری اعطا می‌شود.

2-11. سهمیه هر دستگاه مشارکت کننده در سطح ملی یک تندیس برای فرد و یک تندیس برای گروه در نظر گرفته شده است. مازاد درخواست‌های بیش از این را هرساله در شورای سیاست‌گذاری مطرح و به تصویب خواهد رسید.

3-11. سازمان‌های همکار موظف‌اند سه برابر سهمیه اختصاصی دانشجویان مشمول این شیوه‌نامه را به کمیته انتخاب دانشجویان معرفی نمایند.

 

برگزارکننده

اطلاعات تماس
آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون_پلاک 20_سازمان جهاد دانشگاهی تهران _ طبقه سوم ـدبیرخانه آیین اعطای  تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران
تلفن: 66490330
فکس:66464941
tandisjahat@gmail.com