Text/HTML

در درازنای تاریخ، همواره انسان‌هایی بوده‌اند که در بزنگاه‌های تعیین‌کننده‌ی سرنوشت بشر، با گذشتن از جان و مال خویش، گام در راه احیای اخلاق، معنا و انسانیت برداشته‌اند. آنان در صلح و جنگ، و امن و خطر برای خویش نقشی تاریخ‌ساز قائل بوده‌اند و رسالتی الهی برای نجات آفریدگان آفریدگار.

آنجا که جان انسانی به خطر می‌افتد و  آنجا که انسانی چشم یاری به هم‌نوع خویش می‌دوزد، کسانی هستند و هماره بوده‌اند که با انگیزه‌های اخلاقی، الهی و انسانی، جان خویش در مهلکه‌ی خطر افکنده و دستی از فتاده‌ای گرفته‌اند. آنان گاه جان خویش فدا کرده‌اند تا جامعه‌ای را از جهالت و جمود فکری برهانند؛ گاه برای نجات جان انسان و انسان‌ها کوشیده‌اند؛ گاه به دستگیریِ در ره‌مانده‌ای یا بی‌خانمانی شتافته‌اند؛ گاه دستی از مهر بر سر کودکی کشیده‌اند که خود را بی‌پناه می‌یابد؛ و گاه از خوراک خویش که بدان نیاز داشتند، گذشته‌اند و انسانی دیگر را از گرسنگی رهانیده‌اند؛ و همه‌ی این‌ها، چنان بوده که بسیاری‌شان را هرگز کسی نه دیده و نه شنیده؛ گمنام و بی‌نام ... که پروردگار در قرآن فرمود: «اِنمَا نُطعِمُكمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لانُرِيدُ مِنكمْ جَزَاءً وَ لا شكُوراً».

بی‌تردید، آنان‌که به سپاس‌گزاری از بندگان برنخیزند، مراتب سپاس‌گزاری از خداوند را نیز بر جای نیاورده‌اند. بر همگان فرض است دست کسانی را که با ازخودگذشتگی و فداکاری، جامعه‌ی انسانی را زیبا و شایای زیست می‌سازند و در وانفسای بی‌اخلاقي‌ها و معناستیزی‌ها، رنگی الهی بر جامه‌ی جامعه می‌بخشند، به گرمی بفشارند و به نشانه‌ی قهرمانی بالا ببرند تا همه بدانند که انسانیت همچنان در بالاترین مراتب خویش زنده و جاوید است؛ تا شاید دیگرانی که گه بی‌تفاوت از کنار پلشتی‌ها و زشتی‌ها می‌گذرند و گاه آنان را که در پی پناهی‌اند، بی‌پناه رها می‌کنند، بر این نمط درآورد.

تندیس ملی فداکاری، بر آن است دانشجویانی را که با جان و مال و اندیشه‌ی خویش به جنگ خطر رفته‌اند تا زندگی را برای هم‌نوعان خویش، زیبا بسازند، بشناسد، بشناساند و بر سبیل قدردانی و خدمت، از فداکاری‌شان نشانی بسازد که راه رستگاری به دیگران می‌نمایاند.

پیش از این، تندیس فداکاری، پنج بار (از سال 1383 تا سال 1387) اجرا شده است.


اهداف طرح

  • زنده کردن و پاسداشت ارزش‌های الهی، انسانی، اخلاقی در جامعه، به‌ویژه در میان دانشجویان
  • ترویج و روایی دادنِ فرهنگ فداکاری، شجاعت، دلاوری و نوع‌دوستی در میان دانشجویان
  • برانگیختن دانشجویان به مشارکت در کنش‌های امدادی و خیرخواهانه و نیکوکارانه
  • سپاس‌گزاری و قدردانی از دانشجویان فداکار، نیکوکار، دلیر، و نوع‌دوست


روش اجرای طرح

در این طرح، هر سال، از دانشجویانی که در کارهای خیر و نیکوکارانه، امداد و نجات انسان‌ها و محیط زیست آنها، و پاسداری از میهن و هم‌میهنان خویش مشارکتی فعال، مؤثر و داوطلبانه داشته‌اند، قدردانی می‌شود. این دانشجویان یا از سوی سازمان‌ها و نهادهای رسمی معرفی یا از سوی جمعی از دانشجویان به دبیرخانه شناسانده می‌شوند.

برای اجرای طرح، یک شورای سیاست‌گذاری متشکل از نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای همکار تشکیل می‌شود که نحوه برگزاری برنامه، چیستی هدایا، نحوه برگزاری مراسم اعطای جایزه، و از همه مهم‌تر، مصادیق فداکاری را مشخص می‌سازد.

کارگروه بررسی اسناد و اعطای تندیس فداکاری (هیئت انتخاب)، پس از بررسی موارد رسیده، درباره اعطای تندیس تصمیم می‌گیرد. 

دبیرخانه‌ی دائمِ طرح تندیس فداکاری از سال 1383 در سازمان جهاد دانشگاهی تهران بنیاد گذارده و پیش از این، پنج بار مراسم اعطای تندیس فداکاری برگزار شده است.


برخی از مصادیق فداکاری

  • امدادرسانی داوطلبانه به انسان‌های نیازمند (امداد و نجات در رخدادهای طبیعی مانند سیل و زلزله، اهدای عضو، اهدای خون، توانبخشی و...)
  • بنیادگذاری و فعالیت داوطلبانه و مؤثر در موسسات و نهادهای خیریه (اکرام ایتام، بهداشت و درمان، کودکان کار، زنان سرپرست خانوار و...)
  • شرکت داوطلبانه در دفاع از میهن و کیان کشور
  • شرکت داوطلبانه در آبادانی کشور و سازندگی مناطق نیازمند و نابرخوردار کشور


 

برگزارکننده

تماس با دبیرخانه
آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون_پلاک 20_سازمان جهاد دانشگاهی تهران _ طبقه سوم ـدبیرخانه آیین اعطای  تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران
تلفن: 66490330
فکس:66464941
tandisjahat@gmail.com