رنگ منو:
رنگ بنر:
رنگ اصلی:
قالب صفحه:
  • عریض
  • محصور
اخبار
25

7 مزیت علمی کمک به دیگران

7 مزیت علمی کمک به دیگران

وقت خود، پول یا انرژی خود را داوطلبانه برای کمک به دیگران صرف کنید، چون در این‌صورت است که نه تنها جهان، بلکه حال شما  هم بهتر می‌شود. مطالعات نشان داده است کارهای بسیاری که به نفع جامعه انجام می‌دهید به افزایش شادی، سلامت و احساس آرامش افراد منجر می‌شود. که در این گزارش 7 مزیت  علمی آن برشمرده شده است.


به گزارش دبیرخانه آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران، نتایج تحقیقات نشان داده است که فعالیت‌های داوطلبانه می‌تواند سلامت افراد را  بهبود بخشد و در نتیجه به افزایش طول عمر آن‌ها منجر شود  هم‌چنین کارهای داوطلبانه می‌تواند به کاهش استرس و میزان ابتلا به افسردگی، افزایش میزان رضایت‌مندی از زندگی، جلوگیری از  احساس تنهایی، افزایش تعاملات اجتماعی در فرد متنهی شود. زمانی که این فعالیت‌ها بطور منظم انجام شود به طور چشم‌گیری بر سلامت افراد تأثیر می‌گذارد.


ترویج حس نوع‌دوستی از  فواید علمی کمک به دیگران برشمرده شده است هنگامی که کار خوبی انجام می‌دهید واکنش زنجیره‌ای در کنش سایر افراد ایجاد می‌شود. مطالعات نشان داده است که افراد به احتمال زیاد کارهای نیک خود را پس از مشاهده اعمال مشابه توسط سایر افراد انجام می‌دهند. این اثر می‌تواند مانند یک موج در جامعه برای ایجاد یک تغییر القا شود.

 

ابراز خرسندی یکی دیگر از 7 مزیت علمی کمک به دیگران است. یک گروه از  جامعه‌شناسان 2000 نفر را در 5 سال ردیابی کردند و دریافتند که افرادی که خود را «بسیار خوشحال» می‌دانند، ماهانه حداقل 8.5  ساعت فعالیت‌ داوطلبانه دارند و این احساس رفاه می‌تواند در نتیجه‌ی فعالیت‌های فیزیکی ناشی از کارهای داوطلبانه آن‌ها باشد و یا شاید چون فعالیت‌های داوطلبانه افراد را اجتماعی‌تر می‌کند. هم‌چنین تصور محققان بر این است که کمک کردن ممکن است به لحاظ روانی به تقویت آن‌ها با حس پاداش نورو شیمیایی منجر شود.

 

کاهش دردهای مزمن از دیگر فواید کمک به دیگران است. بر اساس نتایج مطالعه‌ای، افرادی که از درد‌های مزمن رنج می‌برند همواره می‌کوشند که با انجام کارهای داوطلبانه درد خود را تسکین دهند.


کاهش فشارخون یکی از فواید جسمی کمک به دیگران عنوان شده است. چنانچه در معرض خطر مشکلات قلبی هستید، پزشک به شما توصیه می‌کند که مصرف گوشت قرمز یا ساعت‌کار روزانه خود را کاهش دهید. با این وجود شما باید یک برنامه منظم برای شرکت در کارهای خیرخواهانه را به زندگی خود اضافه کنید.


نتایج تحقیقات دیگری حاکی از آن است سالمندانی که سالانه حداقل 200 ساعت کار داوطلبانه انجام می‌دهند 40 درصد کمتر از دیگر سالمندان به عارضه پر فشاری خون مبتلا می‌شوند که می‌تواند به علت مواجهه بیشتر آن‌ها با فرصت‌های اجتماعی باشد که به تسکین تنهایی و  استرس آن‌ها منجر می‌شود.

طبق نظریه جامعه‌شناسان، نوجوانانی که در انجام کاری داوطلب می‌شوند نمرات و تصویر بهتری از خود در ذهن دارند.

در عین حال کمک به دیگران برای ما هدف‌مندی و رضایت از زندگی را به همراه دارد. نتایج مطالعات دیگری نشان داده است  مشارکت در فعالیت‌های خیر‌خواهانه، هویت فرد را تقویت می‌کند.


انتهای پیام.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (10)
کد خبر: 1100757
  • 7 مزیت علمی کمک به دیگران

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تماس با دبیرخانه
آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون_پلاک 20_سازمان جهاد دانشگاهی تهران _ طبقه سوم ـدبیرخانه تندیس ملی فداکاری
تلفن: 66490330
فکس:66490330
پست الکترونیک : jutculture@gmail.com