اخبار
12

بازدید ازنمایشگاه دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)

بازدید ازنمایشگاه دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)

از تولید ماده اولیه پنی‌سیلین جی تا کاشت 3000 حلزون شنوایی از دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

معاونان و مدیران فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران به همراه شماری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران از نمایشگاه دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) دیدن کردند و در جریان  آخرین دستاوردهای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و  پیشرفت‌ها و خدمات زیر مجموعه‌های آن نظیر بنیاد برکت، بنیاد اجتماعی احسان و موسسه دانش‌بنیان برکت(وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در زمینه‌های مختلف قرار گرفتند.

به گزارش دبیرخانه آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران، در این بازدید کارشناس نمایشگاه دائمی دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به روند شکل‌گیری بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: این بنیاد با هدف توانمندسازی اقتصادی و ایجاد اشتغال و محرومیت‌زدایی  در شهرها و روستاهای کم‌برخوردار کشور راه‌اندازی شده است.

توانمندسازی اقتصادی و اشتغال و حمایت از کارآفرینی اولویت نخست بنیاد برکت

وی با بیان این‌که توانمندسازی اقتصادی و اشتغال و حمایت از کارآفرینی اولویت نخست بنیاد برکت است اظهار کرد: بنیاد برکت علاوه بر توانمندسازی اقتصادی ، اشتغال و محرومیت‌زدایی نسبت به ساخت حدود 1200 مدرسه از سال 1386 تاکنون با نام مدارس برکت در 31 استان و 2500 روستا در سراسر کشور اقدام کرده است که 1111 امین آن به نام شهید «حججی» و در زادگاه وی و به نام این شهید مدافع حرم و در شهرستان نجف‌آباد اصفهان است که پس از ساخت در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته است.

این کارشناس خاطرنشان کرد: بنیاد اجتماعی احسان وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در قالب پویش‌های مردمی مختلف خدمات حمایتی، مالی و قرض‌الحسنه، امکانات ورزشی، تأمین و ارسال نوشت‌افزار ایرانی، تأمین ویلچر برای معلولان مناطق کم‌برخوردار، خدمات سلامت و پوشش هزینه ناباروری در قالب طرح برکت خانواده به زوج‌های نابارور مناطق کم‌برخوردار هم‌چنین خدمات اجتماعی به اقشار مختلف ارائه می‌کند.

کاشت 3000 حلزون شنوایی از خدمات بنیاد اجتماعی احسان برای کودکان ناشنوای کم‌بضاعت

وی ادامه داد: تاکنون 3000 ویلچر در قالب پویش چرخ زندگی، لوازم خانگی ایرانی به سیل‌زدگان نوروز امسال و نوشت‌افزار ایرانی در قالب پویش مشق احسان و لوازم ورزشی در قالب پویش لیگ احسان هم‌چنین خدمات سلامت در قالب کاروان سلامت احسان به نیازمندان ارائه شده است.هم‌چنین طی قراردادی 3000 حلزون شنوایی برای کودکان ناشنوا و ناگویا و نیازمند کاشت حلزون شنوایی در سراسر کشور صورت پذیرفته که آن‌ها می‌توانند در آینده به زندگی طبیعی خود همچون دیگر شهروندان جامعه ادامه دهند.

کارشناس نمایشگاه دائمی دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) ساخت مساجد و حسینیه‌ها، خانه عالم، احداث و تجهیز حوزه‌های علمیه را از فعالیت‌های فرهنگی- مذهبی بنیاد برکت دانست و گفت: سرمایه‌گذاری برای ساخت و تکمیل 11 بیمارستان در سراسر کشور و اتمام حدود 7 بیمارستان و ساخت مسکن محرومین و مشارکت در ساخت پروژه‌های زیربنایی در نقاط محروم از جمله فعالیت‌های دیگر بنیاد برکت است.

وی با اشاره به این نکته که ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه ارائه خدمات بیمه‌ای به روستائیان و ساکنان مناطق محروم داشته است، افزود: خدمات سلامت الکترونیک، کمک‌های مالی و حمایتی، کمک به ایتام نیازمند، اعطای وام‌های قرض‌الحسنه به نیازمندان و کمک به درمان زوج‌های نابارور و کم‌بضاعت مناطق کم‌برخوردار در قالب طرح برکت خانواده، از فعالیت‌های زیر مجموعه‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) نظیر بنیاد احسان و بنیاد برکت است.

اجرای پروژه سلامت الکترونیک با هدف گسترش پوشش خدمات سلامت به مناطق محروم

این کارشناس ادامه داد: از دیگر فعالیتهای بنیاد احسان و بنیاد برکت می‌توان به تأمین جهیزیه زوج‌های جوان کم‌بضاعت، کمک به درمان کودکان ناشنوا و بیماران صعب‌العلاج و نیازمندان مناطق محروم کشور و تأمین کالاهای اساسی و لوازم منزل سیل‌زدگان نوروز امسال در استان‌های مختلف درگیر سیل و اعزام کاروان‌های سلامت احسان به مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده اخیر کشور اشاره کرد.

وی با اشاره به پروژه سلامت الکترونیک با هدف گسترش پوشش خدمات سلامت به مناطق محروم و کاهش هزینه‌های درمانی در این مناطق با استفاده از ابزارهای پزشکی از راه دور(تله‌مدیسین یا دوراپزشکی) با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه خاطرنشان کرد: دستگاه «صدرا» که با توان داخلی و توسط شرکت برکت‌تل ساخته شده و به‌صورت آزمایشی در برخی شهرها و روستاهای کشور مستقر شده است و علاوه‌بر ارائه خدمات سلامت بر بستر وب و مخابرات، امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری از راه دور را نیز فراهم می‌کند.

این کارشناس نمایشگاه دائمی دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)  افزود: هم‌اکنون این دستگاه در برخی روستاهای پاوه استان کرمانشاه، زهک استان سیستان و بلوچستان، و کلیبر استان آذربایجان‌شرقی و چند نقطه دیگر مستقر شده است. این دستگاه قابلیت اندازه‌گیری بسیاری از فاکتورهای حیاتی و سلامت افراد را دارد و بلافاصله این نتایج اندازه‌گیری شده بر روی پرونده سلامت فرد مذکور ذخیره و قابل تحلیل و بررسی است.

آغاز به کار طرح«نماد» با هدف ریشه‌یابی آسیب‌های اجتماعی جامعه دانش‌آموزی

وی گفت: آغاز به کار طرح«نماد» با هدف ریشه‌یابی و جلوگیری و درمان آسیب‌های اجتماعی و معضلات جامعه دانش‌آموزی کشور، با همکاری و ایجاد ائتلاف ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و سایر دستگاه‌های مسئول نظیر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قوه قضائیه، کمیته امداد امام خمینی(ره) و نیروی انتظامی از دیگر خدمات بنیاد اجتماعی احسان است.

این کارشناس نمایشگاه دائمی دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)  ادامه داد: در حوزه دارویی هم اقدامات ارزشمندی نظیرایجاد شهرک دارویی برکت در منطقه کردان کرج با وسعت بیش از 200 هکتار به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی دارویی کشور و محلی برای جذب ایده‌های دانش بنیان حوزه سلامت و تبدیل آن به محصول حوزه سلامت در یک مجموعه با آخرین استانداردهای روز دنیا با توجه به آینده‌پژوهی صورت گرفته است.

وی یادآور شد: هم‌چنین در موسسه دانش‌بنیان برکت زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) افراد نخبه، دانشجویان و تیم‌های دانش‌بنیان و استارتاپی و صاحبان ایده‌های نو شناسایی و مورد حمایت‌های مادی و معنوی قرار می‌گیرند.

14 درصد تولید داخلی برعهده شرکت دارویی برکت

براساس این گزارش، نماینده دارویی برکت هم با بیان این‌که شرکت دارویی برکت از بازوهای اقتصادی آن است که 14 درصد تولید داخلی را برعهده دارد، افزود: البرز دارو و سبحان دارو سبحان انکولوژی ، تولید دارو ، ایران دارو  از جمله این شرکت‌های دارویی است که این شرکت‌های دارویی در مجموع حدود 600 قلم دارو را تولید می‌کنند.

وی ادامه داد: البرز دارو بزرگترین تولیدکننده داروهای قلبی عروقی در ایران، در سال 1355 با نام «اینترنشنال پروداکتس» به ثبت رسید. در سال 1358 به نام «تولی فارما» و در سال 1363 به نام «البرز دارو» (سهامی خاص) تغییر نام پیدا کرد. شرکت در سال 1375 به سهامی عام تبدیل و به لیست شرکت‌های بازار بورس ملحق گردید .

تلاش برای راه‌اندازی پروژه تولید ماده اولیه پنی‌سیلین جی در کشور

نماینده دارویی برکت با بیان این‌که پروژه تولید ماده اولیه آنتی‌بیوتیک از سلول زنده توسط یکی دیگر از شرکت‌های وابسته به گروه دارویی برکت در کشور در حال انجام است، افزود: نظر به اهمیت استراتژیک پروژه تولید ماده اولیه پنی‌سیلین جی به‌عنوان مولکول پایه برای تولید ده‌ها آنتی‌بیوتیک در داخل کشور و با توجه به اهمیت دفاعی، پزشکی و ملی آن تلاش‌های زیادی در گروه دارویی برکت برای راه‌اندازی این پروژه عظیم  صورت گرفته است، اهمیت پنی‌سیلین جی در حدی است که شورای عالی امنیت ملی ایران در سال 1386 گزارش جامعی در این خصوص تهیه کرد تا همه مقدمات برای تولید این ماده در کشور را فراهم شود.

وی فعالیت گروه دارویی برکت  را در صنعت دارویی چشمگیر دانست و گفت: پروژه تولید داروهای هورمونی از دیگر پروژه‌هاست که برای اجرای این پروژه گروه دارویی برکت با شرکت اسپانیایی قراداد تولید مشترک را امضاء کرده است.

نماینده دارویی برکت با اشاره به راه‌اندازی کارخانه دارویی در شرکت دارویی برکت، افزود: این کارخانه طی مدت 18 ماه ساخته و راه‌اندازی شد که تمرکز آن در تولید هورمون رشد برای کودکان و زنان است.

وی گفت: این کارخانه ظرفیت تولید سالانه 20 میلیون قرص را دارد، که شهرک دارویی در کردان کرج واقع است.

اجرای پروژه تولید داروهای ضدسرطان از پروژه‌های گروه دارویی برکت

نماینده دارویی برکت اجرای پروژه تولید داروهای ضدسرطان را به‌عنوان یکی دیگر از پروژه‌های گروه دارویی برکت دانست و گفت: این موضوع باعث کاهش ارزبری و تهیه و عرضه محصولات برتر با کمترین قیمت تمام شده به بیماران ایرانی شده است. 

وی با اشاره به رشد 2 رقمی شیوع سرطان در کشور در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به این رشد باید بر روی تولید داروهای این بیماری سرمایه‌گذاری کرد چون داروهای های‌تک بشدت وابسته به واردات است که با تولید داخل می‌توان مانع از ارزبری شد.

نماینده دارویی برکت با اشاره به وجود کارخانه دارویی دیگر در شهرک صنعتی رشت تحت‌عنوان «سبحان انکولوژی»، ادامه داد: این شرکت تحت لیسانس شرکت های دارویی معتبر بین‌المللی داروهای درمان سرطان تولید که قیمت تمام شده آن یک سوم قیمت وارداتی است.

سرمایه‌گذاری شرکت دارویی برکت بر سلول درمانی

وی با بیان این‌که محصولات دارویی این شرکت پتاسیل صادرات به دیگر کشورهای منطقه را دارد، گفت: سلول درمانی از دیگر مواردی است که شرکت دارویی برکت بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده است و تمرکز آن بر روی تولید آنزیم‌ها و هورمون‌هاست.

نماینده دارویی برکت با بیان این‌که گروه دارویی برکت با مشارکت با پژوهشگاه رویان  شرکت «سل تک فارمد» را سرمایه‌گذاری در بخش سلول درمانی تأسیس کرده تا با توجه به توانایی فنی پزوهشکده رویان به تولید محصولات در زمینه ترمیم ضایعات سوختگی و بیماری‌های سیستماتیک بیماری‌های قلب و عروقی، بیماری‌های ارتوپدی و نتایج بهبود پیوند مغز استخوان در رابطه دیابت از طریق استفاده از محصولات تزریقی و اختصاصی فرد انجام شده است.

وی با بیان این‌که در ایران هیچ نهاد و شرکتی جز گروه دارویی برکت بر روی تولید متمرکز محصولات سل‌تراپی فعالیت نکرده است ، تصریح کرد: اصلاح چین و چروک صورت به کمک تزریق از دیگر موارد فعالیت رویان در بخش سل‌تراپی است که با 1100 یورو هزینه در ایران انجام می‌شود این در حالی است که هزینه این درمان در کشورهای غربی دست‌کم 8 تا 10 هزار یورو است.

نماینده دارویی برکت با بیان این‌که هم‌اکنون در کشور در بخش سلول‌درمانی در حوزه توریسم درمانی کار می‌شود، گفت: در سایت «سل تک فارمد» واقع در زیرمجموعه‌های گروه دارویی برکت  5 محصول تجاری برای درمان آرتروز، بیماری‌های قلبی و جوانسازی پوست و ... تولید می‌شود.

وی با اشاره به وجود شهرک تخصصی و صنعتی تولید داروی برکت در کردان کرج افزود: این شهرک دارویی نخستین و تخصصی‌ترین شهرک صنعتی دارویی در ایران است که با تصویب هیئت دولت به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی کشور محسوب می‌شود.

براساس این گزارش، بنیاد برکت به‌عنوان نماینده ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در ارزش‌آفرینی اجتماعی و ارائه خدمات به محرومین با تمرکز بر مناطق کم‌تر توسعه‌یافته مأموریت‌هایی چون مشارکت در توانمندسازی اقتصادی، توسعه کارآفرینی و اشتغالزایی، کمک به آبادانی و توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی – مذهبی، کمک به ارتقای سطح سلامت و توسعه فضاهای بهداشتی و درمانی و ارئه خدمات حمایتی، بیمه‌ای و مالی به محرومین در چارچوب اساسنامه و تکالیف ابلاغی دارد.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی WWW.SETAD.IR  در جریان آخرین اقدامات و فعالیت‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و زیر مجموعه‌هایش قرار بگیرند.

انتهای پیام

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (221)
کد خبر: 1100949
  • بازدید ازنمایشگاه دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تماس با دبیرخانه
آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون_پلاک 20_سازمان جهاد دانشگاهی تهران _ طبقه سوم ـدبیرخانه آیین اعطای  تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران
تلفن: 66490330
فکس:66464941
tandisjahat@gmail.com