اخبار
20

منتخب دومین آیین ملی تندیس فداکاری دانشجویان ایران: نگاه به تندیس فداکاری حس خوبی را در من زنده می‌کند

منتخب دومین آیین ملی تندیس فداکاری دانشجویان ایران: نگاه به تندیس فداکاری حس خوبی را در من زنده می‌کند

منتخب دومین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران با اشاره به ارزش معنوی دریافت تندیس ملی فداکاری گفت: این تندیس نماد یک حرکت بشردوستانه در دوران جوانی من است که با نگاه کردن به آن حس خوبی در من زنده می‌شود.

«مریم پاکدامن» در گفت‌وگو با دبیرخانه آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران؛ با بیان این‌که فعالیت‌های داوطلبانه سکانس زیبایی از زندگی هر فردی است، گفت: وقوع زلزله بم در 5 دی‌ماه 82 سرآغازی برای فعالیت‌های داوطلبانه بنده بود که همیشه از این دوران به عنوان نقطه عطفی در  زندگی خود یاد می‌کنم.

این منتخب دومین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران با بیان این‌که فعالیت‌های داوطلبانه خود را در زمینه کمک و امداد از دوران دانشجویی آغاز کرده‌ام، در ادامه اظهار کرد: در سال 82 زمان وقوع زلزله بم دانشجوی دوره کارشناسی بودم و از آن زمان فعالیت علمی، صنفی و داوطلبانه خود را در جمعیت هلال‌احمر آغاز کردم.

پاکدامن با تأکید مجدد بر این‌که زلزله بم جرقه‌ای برای آغاز فعالیت‌های داوطلبانه‌ام در جمعیت هلال‌احمر بوده است، گفت: در آن زمان در فضای دانشجویی دانشگاه الزهرا فعالیت خود را آغاز کردم و این در حالی است که در عرصه علم هم جزو دانشجویان و پژوهشگران نمونه دانشگاه بودم.

وی با بیان این‌که به اعتقاد بنده رسالت دانشجو تنها درس خواندن نیست، افزود: دانشجویان رسالت اجتماعی هم دارند و با این اعتقاد وارد جمعیت هلال‌احمر شدم.

این منتخب دومین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران با بیان این‌که پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی از دانشگاه در اسفند 84 در جمعیت هلال‌احمر به انجام کار تخصصی آرشیوسازی و مستندسازی اسناد و اطلاعات تاریخی جمعیت هلال‌احمر ایران به عنوان نخستین نهاد خیریه پرداختم، ادامه داد: در این نهاد مردمی اسناد زیادی از سال 1301 تا 1384 نگهداری می‌شد که همه آن‌ها را سازماندهی و دیجیتالی کردیم که نوعی هویت‌سازی جمعیت هلال‌احمر برای آیندگان محسوب می‌شود.

پاکدامن با بیان این‌که 16 سال گذشته از زلزله بم صندوقی برای کمک به زلزله‌زدگان تهیه و کمک‌های نقدی دانشجویان و اساتید در دانشگاه و کارکنان را جمع‌آوری می‌کردم، گفت: همچنان به عنوان قاب ذهنی خوبی در ذهنم باقی مانده است.

وی معتقد است باید مفهوم حلم و نوع‌دوستی از کودکی به افراد آموزش داده شود.

این منتخب دومین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران با بیان این‌که انجام این قبیل فعالیت‌ها در من از دوران کودکی نه بلکه از دوره دانشجویی رقم خورد، افزود: باید مفاهیم حلم، نوع‌دوستی، مدارا و گفتمان را با یکدیگر تمرین و به همدیگر متذکر شد.

پاکدامن با اعتقاد به اینکه ذات افراد برپایه تشویق و ترغیب است، گفت: دریافت این تندیس از بزرگترین نهاد غیردولتی تأثیر بزرگی در تقویت روحیه من داشته است.

وی از خاطرات شیرین خود در دوران فعالیت‌های داوطلبانه خود را بازخوانی خاطرات آزادگان 8 سال دفاع مقدس در جمعیت هلال‌احمر دانست و گفت: بنده معتقدم دانشجو علاوه‌بر فعالیت‌های آموزشی باید در مناسبات سیاسی، اجتماعی و ... مشارکت و حضوری فعال داشته باشند.

این منتخب دومین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران با بیان این‌که تب و نبض زمان و جامعه باید در دستان دانشجویان باشد، افزود: دانشجو باید بداند جامعه به لحاظ اجتماعی، مذهبی و سیاسی به کدام سمت حرکت می‌کند از این‌رو به دانشجویان توصیه می‌کنم از این فرصت بهترین استفاده را در جهت همه فعالیت‌ها ببرند.

پاکدامن  با بیان این‌که هم‌زمان با ورود به دانشگاه در دهه سوم زندگی‌ام همواره به این می‌اندیشیدم که چطور از این فرصت دانشجویی استفاده بهینه‌ای ببرم؟، خاطرنشان کرد: در این زمان یکی از موسسین شورای کتاب الگویی برای من جهت این قبیل فعالیت‌ها شد که به من متذکر می‌شدند از بهار جوانی خود به نحوی استفاده کن تا در آینده افسوس آن را نخوری.

به گفته وی، او فارغ‌التحصیل دکترای علم اطلاعات و دانش‌شناسی و هم‌اکنون مدرس دانشگاه‌های شهید بهشتی و علامه است.
تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (53)
کد خبر: 1100828
  • منتخب دومین آیین ملی تندیس فداکاری دانشجویان ایران: نگاه به تندیس فداکاری حس خوبی را در من زنده می‌کند

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تماس با دبیرخانه
آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون_پلاک 20_سازمان جهاد دانشگاهی تهران _ طبقه سوم ـدبیرخانه آیین اعطای  تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران
تلفن: 66490330
فکس:66464941
tandisjahat@gmail.com