۱۴۰۰/۰۸/۱۸- ۱۵:۴۷
تعداد بازدید:122 سه شنبه 18 آبان 1400 - 15:47
مترجم جوان کتاب «شیمی خاک» برگزیده جایزه ملی کتاب سال جوانان شد

مترجم جوان کتاب «شیمی خاک» برگزیده جایزه ملی کتاب سال جوانان شد

«ارژنگ فتحی گردلیدانی» برای ترجمه کتاب شیمی خاک، تألیف گریسون اسپوزیتو، از انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران در دومین دوره جایزه ملی کتاب سال جوانان برگزیده زمین‌شناسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، «محمدمهدی طهرانی» و «ارژنگ فتحی گردلیدانی» مترجمان این مجموعه علمی در بخش مقدمه آورده‌اند:

کتاب حاضر از معتبرترین منابع شیمی خاک موجود در سراسر جهان است که به‌دست شیمی خاک‌دان برجسته دانشگاه کالیفرنیا یعنی پروفسور گریسون اسپوزیتو تألیف شده است. پروفسور اسپوزیتو درک بسیار عمیقی از شیمی خاک دارد که این موضوع با خواندن این کتاب چه به زبان اصلی آن و چه به زبان ترجمه قابل فهم است.

در مجموعه شیمی خاک‌ها پیشرفت‌های جدیدی منعکس شده است که طرح کلی این کتاب معرفی اجزای جامد و مایع خاک‌ها در چهار فصل اول در پرتو سه ویژگی بنیادی است و سپس فرآیندهای شیمیایی مهم در 6 فصل بعد آن توصیف شده است. 

در فصل اول این کتاب با عنوان ترکیب خاک‌ها آمده است:

خاک‌ها محیط‌های متخلخل هستند که در سطح زمین از طریق فرآیندهای هوادیدگی متأثر از پدیده‌های بیولوژیکی زمین‌شناسی و هیدرولوژیکی ایجاد می‌شوند از دیدگاه شیمی خاک‌ها سیستم‌های بیوژئوشیمیایی باز و چند جزئی شامل جامدات، مایعات و گازها هستند، این‌که خاک‌ها سیستم‌های باز هستند به این معنی است که خاک‌ها با اتمسفر، بیوسفر و هیدروسفر محیط هم انرژی و هم ماده مبادله می‌کنند این‌که آن‌ها سیستم‌های بیولوژیکی هستند به این معنی است که توسعه آن‌ها در طول زمان نتیجه تغییر شکل‌های شیمیایی مواد زمینی مرتبط با چرخه‌های زندگی ریشه‌های گیاهی و موجودات زنده خاک است.

کتاب شیمی خاک در 333 صفحه و به قیمت 490 هزار تومان توسط انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران چاپ و راهی بازار نشر شده است.