درباره سوگواره فائزین

مقدمه 

اعتبار اربعین امام حسین (ع‌) از قدیم الایام میان شیعیان و در تقویم تاریخی‌ وفاداران به امام حسین (ع‌) شناخته شده است‌. اربعین زمانی است که حرم امام حسین (ع‌) یعنی کاروان ‌اسرا، از شام به مدینه مراجعت کردند و این مراجعت زنده کننده مصائب اهل بیت (ع) بود. از این رو در احادیث و روایات بسیار بر زیارت اباعبدالله الحسین (ع) در این روز تأکید گردیده است. در روایتی حضرت امام صادق(ع) می فرمایند: «وقتی زائر حسین(ع) پیاده به زیارت حضرت می‌رود، قبل از رسیدن به کربلا با پاک‌شدن از گناهانش و افزون‌شدن حسناتش در مقام اُنس با خدا قرار می‌گیرد و چون به حائر و حواشی قبر مبارک حضرت رسید، به مقام مصلحین برگزیده می‌رسد که دغدغه‌ی اصلاح جوامع بشری را دارند و چون زیارت او به اتمام رسید، به مقام "فائزین" و پیروزمندان صحنه‌ی تمدن‌سازی نایل می‌شود و حرکات او حتماً به نتیجه‌ی لازمِ خود می‌رسد تا آن‌جایی که رسول خدا(ص) از طریق ملائکة اللّه به او سلام می‌رسانند که تمام موانع تو در رابطه با انس با خدا برطرف شده است». پیاده روی اربعین از همان روزهای نخستین وقوع حادثه کربلا در بین شیعیان و محبان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) مرسوم گردید؛ ولی متاسفانه به دلیل استقرار رژیم بعثی و به ویژه دوران سیاه دیکتاتوری صدام حسین در عراق، این حرکت پرشور شیعیان به منظور پاسداشت اربعین با محدودیت های شدیدی روبرو گردید. با سقوط دیکتاتوری صدام و تقویت فرهنگ پیاده روی اربعین در بین شیعیان جهان، به مرور به صورت آئین شیعه ظهور و بروز نمود. در این بین دانشگاهیان (دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه ها) نقش مهمی در ترویج این آئین در جامعه اسلامی ما دارند. به همین منظور سازمان جهاد دانشگاهی تهران در نظر دارد با هدف ترویج و تعمیق فرهنگ اربعین و پیاده روی اربعین، اولین سوگواره فرهنگی- هنری دانشگاهیان ایران "فائزین" را در سطح دانشگاه های کشور برگزار نماید.

اهداف:

بسط و ترویج فرهنگ عاشورایی در جامعه با تأکید بر ظرفیت فعالیت‌های ادبی و هنری دانشگاهیان.
ترویج فرهنگ پیاده روی اربعین در جامعه دانشگاهی.
ثبت و تولید محتوا از آثار دانشگاهیان شرکت کننده در این آئین
بهره‌گیری از ظرفیت هنر برای معرفی هر چه بهتر و تأثیرگذارتر فرهنگ عاشورا

بخش های سوگواره:

  سوگواره فائزین در 3 بخش برگزار می گردد: 
اصلی(پیاده روی اربعین): در این بخش کلیت موضوع پیاده روی اربعین حسینی از مسیرهای مختلف (تا کربلا) مد نظر می باشد.
بخش ویژه (نگاه بین المللی): در این بخش آثاری که از نظر محتوا و استانداردهای تولید و ارائه، قابلیت ارائه ی بین المللی دارد مورد ارزیابی قرار می گیرد.
بخش جنبی(جاماندگان):
در بخش جنبی این سوگواره، عکس های ارسالی دانشگاهیان شرکت کننده در پیاده روی به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در روز اربعین(حداکثر 5 قطعه عکس از هر شرکت کننده) توسط 3 نفر از اساتید مورد داوری قرار گرفته و 3 نفر به عنوان برگزیده معرفی خواهند شد.

شرایط عمومی: 

کلیه ی دانشگاهیان اعم از دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه های کشور بدون محدودیت می توانند در این سوگواره شرکت نمایند.
هر فرد یا گروه فقط در یک قالب سوگواره می تواند شرکت کند.
آثار ارسالی باید تولید سالهای 95-96-97 باشد و در سوگواره دیگری شرکت نکرده باشد.
متقاضیان می بایستی آثار خود را از طریق پست یا سایت به سوگواره ارسال نمایند.
آثار ارسالی می بایست در ارتباط با موضوع سوگواره باشد.
از نفرات برتر برای حضور در سوگواره دعوت بعمل می آید.
به گروهها و نفرات برتر جوایز نفیسی اهداء می گردد.
آثار دریافتی برگردانده نمی شود و دبیرخانه با رعایت حقوق مالکیت فکری صاحب اثر،حق هرگونه استفاده و بهره برداری از آثار را دارد.
مسئولیت اصالت اثر با ارسال کنندگان می باشد و دبیرخانه سوگواره هیچگونه مسئولیتی نمی پذیرد.

 

قالب های سوگواره 
مسابقه خاطرنویسی 

مسابقه عکاسی

شعر و دلنوشته 

مستند کوتاه 

کلیپ، نماهنگ  

 

 اعلام فراخوان سوگواره:
مهرماه 97 
 مهلت دریافت آثار:
30 آذر 97 
 اختتامیه سوگواره:
شهادت حضرت زهرا (س) در ایام دهه فجر 97