اخبار و تازه ها

19

نشست تخصصي "صورت و معنا در مناسک عزاداري" برگزار شد

نشست تخصصي "صورت و معنا در مناسک عزاداري" برگزار شد
به همت مرکز قرآن و معارف ديني سازمان جهاد دانشگاهي تهران، نشست تخصصي "صورت و معنا در مناسک عزاداري" برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد دانشگاهي تهران، در اين نشست که با حضور دکتر مسعود فکري عضو هيأت علمي دانشگاه تهران و دکترمحسن حسام‌مظاهري محقق و پژوهشگر اجتماعي، روز دوشنبه 17آذرماه در دانشکده الهيات و معارف اسلامي دانشگاه تهران برگزارشد مقولات مختلفي همچون؛ اَشکال و فرم‌هاي عزاداري، معنا و مفهوم در آئين‌هاي عزاداري و عوامل تأثيرگذار در فراز و نشيب اين آئين‌ها مورد بررسي قرار گرفت.
دکتر فکري در آغاز بحث به عنوان مقدمه، توجه به مطالعه و بررسي اوليه در وقايع و رويدادهاي تاريخي را از عوامل مهم در شکل‌گيري نگرش و تفاسير بعدي محقق مطرح کردند، چرا که برداشت اوليه از هرآنچه که اتفاق افتاده درتحليل و تشکيل محتواي مطالب وفهم محقق تأثيرگذارخواهد بود. ازطرف ديگر پيش فرضهاي اوليه محقق در نتيجه‌گيري‌هاي بعدي تأثيرگذار مي باشد. 
وي در ادامه افزود: درکنار اين عامل روح گزارشگري در منابع تاريخي باعث مغفول ماندن نگاه معناگرايانه و تحليلي به وقايع شده است. نگاه معنا گرا به محتواي ديني درکنار شکل و صورت وقايع به تحليل و تفسير آنها کمک خواهد کرد.
 در ادامه نشست دکتر مظاهري با اشاره به اين که مناسک ديني دو دسته هستندگفت: يا خود دين چهارچوب آن را مي‌بندد و يا آئين‌هاي ديندارانه به آن شکل مي‌دهد و تعريف و حدود و ثغور آن را دينداران تعيين مي‌کنند؛که عزاداري شيعيان در محرم ‌جزو دسته دوم مي باشد. البته اين آئين‌ها درهرعصر باتوجه به شرايط سياسي، اجتماعي و... منحصر به آن عصر برگزار مي‌گردد. 
ايشان با اشاره به اينکه آئين‌هاي عزاداري توسط جامعه و اجتماع مديريت مي شود گفت: تحول صورت و فرم در آن وجود دارد اما در امور ديني مثل نماز تحول صورت و فرم نيست.از طرف ديگر عزادراي يک آئين فرامکاني و فرازماني نيست و در دوره‌هاي مختلف صورت‌هاي متفاوتي به خودگرفته است . اما نبايدآئين‌هاي ديني از اصول کلي دين تخطي نمايند. علماي ديني به اتفاق، باتعارض منظومه کلي آئين‌هاي عزاداري با ساختار اصلي دين مخالف هستند و همسوئي با آن را مد نظر دارند. به هرحال شکل‌گيري  فرهنگ عزاداري با سه مولفه اصلي بايد مورد بررسي و مطالعه قرار گيرد.  
اول: وجود فرهنگ عزاداري درسيره ائمه‌عليهم‌السلام (يعني ابراز تأسف و اندوه براي امام حسين عليه‌السلام) دوم: متفاوت بودن شکل‌هاي ‌عزاداري ائمه عليهم السلام در دوران مختلف. سوم: اکتفا نکردن به مجوزهاي کلي در جهت تأييد آئين‌هاي تغيير يافته و جديد.
در پايان، با توجه به کمبود وقت، مقرر شد تا با برگزاري نشست‌هاي بعدي، ابعاد مختلف موضوع مورد بحث و بررسي قرارگيرد. 


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1204)
گروه خبر: گروه فرهنگی
کد خبر: 74
  • نشست تخصصي "صورت و معنا در مناسک عزاداري" برگزار شد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

اطلاعات تماس

آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون پلاک 20 ساختمان سازمان جهاد دانشگاهی تهران
 تلفن:     53 57 95 66  021  - 66974441 021
 فکس:    13 27 40 66  021
پست الکترونیک:  pr.jut@chmail.ir