اخبار و تازه ها

15

در اولين همايش تخصصي جامعه شناسان ايراني و جامعه ايراني انجام گرفت:نقد و بررسي نسبت آثار و انديشه هاي تقي آزاد ارمکي با جامعه ايراني

در اولين همايش تخصصي جامعه شناسان ايراني و جامعه ايراني انجام گرفت:نقد و بررسي نسبت آثار و انديشه هاي تقي آزاد ارمکي با جامعه ايراني
اولين همايش تخصصي «جامعه شناسان ايراني و جامعه ايراني»  به همت جهاددانشگاهي دانشکده علوم اجتماعي  و با همکاري دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران و برخي ازنهادها و انجمن هاي علوم اجتماعي، دوشنبه 10 آذرماه  در اين دانشکده برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان جهاددانشگاهي تهران، اين همايش به ارائه اجمالي نقدهاي وارد شده به آثار دکتر تقي آزاد ارمکي اختصاص داشت که پيش از اين طي 15 نشست تخصصي به تفصيل انجام شده بود. اين همايش که با استقبال گسترده اي مواجه شد،  فرصت مغتنمي را براي گردهمايي اصحاب علوم اجتماعي از نسل هاي مختلف  فراهم کرده و از منظر طرح انتقادهاي صريح و بي پرده به کتاب هاي جامعه شناسي ايران در فضاي دوستي و تعامل، مورد توجه صاحب نظران قرار گرفت.
در ابتداي اين برنامه پس از خيرمقدم هاشم واعظي دبير همايش، رحيم محمدي دبيرعلمي همايش گزارشي از روند برگزاري مجموعه نشست هاي نقد آثار دکتر آزاد ارمکي ارائه کرد، سپس معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از منش انتقادپذيري و نقادي آزاد ارمکي تقديرکرد و گفت:
 وي تنها يک مدرس دانشگاه نيست، بلکه کنشگري فعال در حوزه عمومي و فعال مدني است و با رسانه ها نيز تعامل دارد. سيدضياء هاشمي ادامه داد: وي مرد دوران عافيت نيست و در دوره هاي مختلف سياسي ايفاي نقش مي¬کند. اين عضو هيات علمي گروه جامعه شناسي دانشگاه تهران افزود: مطالعات آزاد ارمکي بر سه پايه دين، دولت و خانواده استوار است که براي جامعه ايراني دستاوردي مهم است. وي در پايان سخنان خود از تعاملات بين المللي وي با مجامع علمي جهان براي شناساندن جامعه شناسي ايراني قدرداني کرد.
در ادامه همايش پس سخنراني اساتيد و صاحب نظران جامعه شناسي ، عارف وکيلي پيام هاي صوتي رونالد اينگلهارت، جورج ريتزر و رياض حسن را قرائت کرد.دراين پيامهاآمده بود: آزاد ارمکي، جامعه شناسي ايران را به مجامع جامعه شناسي دنيا معرفي کرد. درک ما از مدرنيزاسيون در معناي کلي و چگونگي تاثيرگذاري آن بر ايران و ساير جوامع مسلمان تا حدود بسيار زيادي مديون آزاد ارمکي است.اونشان داده است که باورهاي قوي اسلامي مي توانندحامي ارزشهاي دموکراتيک باشند.
اينگلهارت در ادامه آورده است: اگر دانشمندان علوم اجتماعي بتوانند نظريه اي شفاف درباره نوسازي ارائه دهند و بر اساس داده هاي تجربي پايا آن را بيازمايند، مي تواند جوامع ما را ياري دهد تا به گونه اي موثرتر با دگرگوني هاي اجتماعي، تکنولوژيک و اقتصادي جهان معاصر کنار بيايند.او در پايان نوشته بود:  تقي، بابت بينش وانگيزش فکري که به مادادي از تو سپاسگزارم.
دکتر احمد شريفي زاده ،رييس سازمان جهاددانشگاهي تهران نيز مهمترين اقدام دبيرخانه نشست ها را ايجاد خانه نقدي دانست که آثار جامعه شناسي در ايران مي تواند مورد نقد و نظر جامعه شناسان قرار گيرد. رييس جهاد دانشگاهي واحد تهران به دغدغه هاي انقلابي و کنشگري هم نسلان خود مانند آزاد و منوچهر محمدي اشاره کرد و آنها را نسلي با نگرشي عجيب دانست. 
سخنراني پاياني خود دکتر تقي آزاد ارمکي بود.  اين استاد مولف جامعه شناس در سخناني  به اهميت نقد در علوم اجتماعي  پرداخت و دلايل حضور خود را به عنوان اولين کسي که مورد نقادي قرار گرفته، توضيح داد.
 او از آموخته هايي از نقدهاي انجام شده مبني بر تاملاتش ، تجربياتش و موضوعات و مسائلي که خود در جامعه ايراني مورد توجه قرار داده بود، سخن گفت. موضوعاتي از قبيل جامعه ايراني، مدرنيته ايراني، پاتوق، خانواده ايراني،  نسل ها  و .. دکتر آزاد  در ادامه خاطر نشان کرد اين جلسات نقد توجه او را به مسائل جديدي در جامعه ايراني جلب کرده است که در آينده به آنها خواهد  پرداخت. 
در پايان اين مراسم  تابلو فرش منقش به چهره دکتر آزاد ارمکي از سوي برخي دانشگاهها و انجمن هاي علمي به وي اهدا شد.
شايان ذکر است در اين مراسم دو کتاب جامعه ايراني – گفتگوهاي انتقادي پيرامون آثار تقي آزاد ارمکي  و مختصات جامعه شناسي ايراني،  منتشره توسط دبيرخانه سلسله نشست هاي جامعه شناسان و جامعه ايراني رونمايي شد.


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1576)
کد خبر: 73
  • در اولين همايش تخصصي جامعه شناسان ايراني و جامعه ايراني انجام گرفت:نقد و بررسي نسبت آثار و انديشه هاي تقي آزاد ارمکي با جامعه ايراني

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

اطلاعات تماس

آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون پلاک 20 ساختمان سازمان جهاد دانشگاهی تهران
 تلفن:     53 57 95 66  021  - 66974441 021
 فکس:    13 27 40 66  021
پست الکترونیک:  pr.jut@chmail.ir