اخبار و تازه ها

06

در نشست هم‌اندیشی سمن‌های حوزه محیط‌زیست درخصوص توسعه روستایی مطرح شد:سازمان های مردم نهاد می توانند تقویت کننده زیست بوم روستایی باشند

در نشست هم‌اندیشی سمن‌های حوزه محیط‌زیست درخصوص توسعه روستایی مطرح شد:سازمان های مردم نهاد می توانند تقویت کننده زیست بوم روستایی باشند

نشست مشترک پژوهشکده مطالعات توسعه سازمان تهران، دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط‌زیست و تعدادی از سمن‌های حوزه‌ی محیط‌زیست، با هدف هم‌اندیشی درخصوص اشتغال پایدار روستایی، پنجم شهریور ماه در محل معاونت آموزشی سازمان جهاد تهران برگزار شد.

در این نشست ابتدا سعید امینیان مدیر گروه پژوهش معماری و طراحی محیط سازمان جهاد دانشگاهی تهران با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد می توانند خط شکن های اشتغال پایدار روستایی و تقویت کننده زیست بوم روستایی باشند،افزود:

سازمان های دولتی باید با برقراری ارتباط مناسب با روستائیان و ارائه آموزش های لازم به آنها زمینه شکوفایی اقتصادی روستاها را فراهم کنند.

وی گفت: وابستگی روستائیان به منابع آب و خاک و استفاده غیراصولی سبب افزایش مهاجرت از روستاها به شهرها شده و چالش شهرنشینی را ایجاد کرده است.

مدیر گروه پژوهش معماری و طراحی محیط سازمان جهاد دانشگاهی تهران یکی از راهکارهای رفع این چالش را تنوع بخشی اشتغال و معیشت روستایی اعلام کرد و گفت: نظام هم توجه جدی به رفع این معضل دارد.

در ادامه محمد درویش مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست  مهم‌ترین انگیزه این نشست را بررسی توانایی ظرفیت اجتماعی در حوزه محیط‌زیست با هدف کاهش روند متروکه شدن روستاها، بازگرداندن توان تاب‌آوری و کمک به این بخش بزرگ کشور دانست و گفت: عده حاشیه‌نشین‌ها از ۶۰۰ هزار نفر در سال ۵۷، از در حال حاضر به ۱۸ میلیون نفر رسیده که این موضوع ناشی از  سدهای کرخه، دز و برخی پروژه‌های کلان صنعتی است.

درویش ادامه داد: معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری اعلام کرد 34 هزار روستا در کشور تخلیه شده و حدود یک سوم آبادی های خود را از دست داده ایم و این روند که متاثر از مهاجرت است همچنان ادامه دارد عواقب ناخوشایندی مانند افزایش بزهکاری، قاچاق مواد مخدر، تجاوز و طلاق را به همراه دارد.

درویش گفت: قرار است دولت 1.5 میلیارد دلار برای معیشت پایدار در روستاها هزینه کند اما نگرانی ما این است که این میزان اعتبار صرف کشاورزی ناپایدار روستایی نشود، این مساله مهمی است و سازمان حفاظت محیط زیست آنرا جدی گرفته است.

وی تاکید کرد: راه نجات از بحران هایی که در آن گرفتار هستیم این است که بتوانیم با کمک همدیگر ، گفت و گو و هم افزایی از آنها خارج شویم که نیازمند تعامل و کاری جدی و همگانی است.

وی با اشاره به نقش جوامع محلی و سمن ها برای شکوفایی روستاها و معیشت پایدار ، همکاری جوامع محلی و سمن ها را از عوامل توفیق در احیای چندین تالاب که معیشت اهالی به آنها وابسته بود، برشمرد که از راهی به جز حفر چاه های بیشتر منجر به تولید ثروت شد.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (3141)
گروه خبر: مطالعات توسعه
کد خبر: 723500
  • در نشست هم‌اندیشی سمن‌های حوزه محیط‌زیست درخصوص توسعه روستایی مطرح شد:سازمان های مردم نهاد می توانند تقویت کننده زیست بوم روستایی باشند

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

اطلاعات تماس

آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون پلاک 20 ساختمان سازمان جهاد دانشگاهی تهران
 تلفن:     53 57 95 66  021  - 66974441 021
 فکس:    13 27 40 66  021
پست الکترونیک:  pr.jut@chmail.ir