اخبار و تازه ها

15

در سمينار آشنايي با انسان شناسي عنوان شد:در چشم انداز 20-30 ساله جامعه ايران يک جامعه صد در صد شهري خواهد بود

در سمينار آشنايي با انسان شناسي عنوان شد:در چشم انداز 20-30 ساله جامعه ايران يک جامعه صد در صد شهري خواهد بود
به همت ‌مرکز فرهنگ ‌و انديشه‌ سازمان‌ جهاددانشگاهي ‌تهران و با همکاري مؤسسه"انسان شناسي و فرهنگ"، چهارمين سمينار از سلسله سمينارهاي آشنايي با دانش پايه با عنوان «آشنايي با انسان شناسي» روز دوشنبه 3 آذرماه در دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران برگزارشد.
به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد دانشگاهي تهران، در اين سمينار ابتدا دکتر ناصر فکوهي به تفاوت انسان شناسي به عنوان دانشي مدرن و قرن بيستمي، با انسان شناسي ديني و انسان شناسي فلسفي پرداخت و به تاريخ برآمدن اين رشته مقابل جامعه شناسي در سه کشور امريکا، انگلستان و فرانسه اشاره کرد.
عضو هيئت علمي گروه انسان شناسي دانشگاه تهران سپس به تفاوت «انسان شناسي» با «مردم شناسي» اشاره کرد و گفت: واژه «اتنولوژي» بيشتر استفاده معمول کلمه در فرانسه است که امروزه هنوز هم بر آن اصرار دارند؛ اما در ايران امروزه هر دو واژه انسان شناسي و مردم شناسي استفاده مي‌شود. نسل جديدتر محققان و انديشمندان از عنوان «انسان شناسي» استفاده مي کنند و نسل قديم تر، «مردم شناسي» را به کار مي برند.
دکتر فکوهي در ادامه صحبت خود بيان داشت: در قرن نوزدهم، علوم انساني جوامع انساني را به سه شکل تقسيم کرد: گروه اول جوامع اروپايي بودند که در اوج پيشرفت و تکامل اجتماعي قرار داشتند و علم متعلق آنها، جامعه شناسي (sociology) نام گرفت. بر اساس همين تز تطوري، دو جامعه غير اروپايي هم شناخته شد: جوامعي که نهادهايي دارند که به نهادهاي اروپايي نزديک‌اند و نام آنها «جوامع متمدن راکد» است: مصر، بين النهرين، ايران و هند و چين؛ واژه شرق بر همين جوامع تعلق گرفت و عنوان «شرق شناسي» هم بر اساس همين نگاه، به مطالعات مربوط به شرق اطلاق شد. دسته سوم جوامعي بودند که اصلا به تمدن هم نرسيده اند. اين جوامع عبارتند از تقريبا تمام آفريقاي سياه، تمام اقيانوسيه و تمام امريکاي غيراروپايي که مطالعات مربوط به آن مردم شناسي (ethnology) ناميده شد.
وي با اشاره به معناي واژه‌ي يوناني ethnos که چيزي شبيه به بربر و بيگانه است، افزود: دو شرط در رويکرد اتنولوژيک اين است که سوژه مورد مطالعه اولا از سوژه اروپايي پايين تر است و ثانيا قرار است به جايگاه سوژه اروپايي برسد. اما انسان شناسي، با رد اين پيش فرض ها و به واسطه بين رشته اي بودن و روش مجزاي خود، از جامعه شناسي و ديگر علوم جدا مي شود.
وي به حوزه هاي مختلف انسان شناسي، از جمله انسان شناسي تاريخي، فرهنگي، زيست شناختي و زبان شناختي اشاره کرد و گفت: امروز کمتر موضوع روزمره و جزئي را مي توان يافت که انسان شناسي به آن نپرداخته باشد، اما مباحث آن کاملا از مباحث زيست شناسي، تاريخ و زبان شناسي به صورت محض کاملا متفاوت است.
فکوهي در ادامه به وضعيت رشته انسان شناسي در دوره اخير پرداخت و گفت: امروزه ميان سنت هاي انسان شناسي، امريکا موفق ترين نمونه است و سنت هاي چيني و روسي به پايان خود رسيده اند. از طرفي به تدريج سنت هاي انسان شناسي بومي جايگزين انسان شناسي کلاسيک شده اند و در واقع ما به پايان انسان شناسي کلاسيک رسيده ايم: زيرا از طرفي ديگر يک انسان شناس، به دليل هزينه هاي هنگفت، به محلي دور دست براي تحقيقات سفر نمي کند و از طرف ديگر، نظريه هاي کلاسيک انسان شناسي شامل تطورگرايي، کارکردگريي، ساختارگرايي و ...، با انسان شناسي تاريخي، انسان شناسي نمادين و انسان شناسي تفسيري جايگزين شده اند.
اين استاد دانشگاه تهران در پايان به تغيير و تطور انسان شناسي در ايران پرداخت و بيان داشت: انسان شناسي در ايران از يک سنت روستايي و عشايري به سمت انسان شناسي شهري رفته است؛ زيرا خود جامعه ايران به سمت شهري شدن رفته است. امروز عشاير 1درصد جمعيت ايران اند و روستاها نيز کمتر از 7 يا 8 درصدند. در يک چشم انداز 20-30 ساله جامعه ايران يک جامعه صد در صد شهري خواهد بود. امروزه، انجمن ها و نشريات مختلفي در ايران در حال مطالعات انسان شناسانه اند که سايت انسان شناسي و فرهنگ هم يکي از همين مجموعه هاست.


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1719)
کد خبر: 72
  • در سمينار آشنايي با انسان شناسي عنوان شد:در چشم انداز 20-30 ساله جامعه ايران يک جامعه صد در صد شهري خواهد بود

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

اطلاعات تماس

آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون پلاک 20 ساختمان سازمان جهاد دانشگاهی تهران
 تلفن:     53 57 95 66  021  - 66974441 021
 فکس:    13 27 40 66  021
پست الکترونیک:  pr.jut@chmail.ir