اخبار و تازه ها

26

تفاهم‌نامه همکاری آموزشی فرهنگی بین سازمان جهاد دانشگاهی تهران و سازمان نهضت سوادآموزی امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری آموزشی فرهنگی بین سازمان جهاد دانشگاهی تهران و سازمان نهضت سوادآموزی امضا شد

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد دانشگاهي تهران ،در اين جلسه  باقرزاده، رييس نهضت سوادآموزي ضمن ابراز رضايت از اين تفاهم‌نامه گفت: يکي از سياست‌هاي سازمان به دليل ماهيت کار و مسئوليتي که قبول کرده است توسعه و مشارکت‌هاي بين‌بخشي است و اين بيست‌وهشتمين تفاهم‌نامه‌اي است که ما با دستگاه‌ها و سازمان‌ها براي پيشرفت برنامه‌هاي سوادآموزي امضا مي‌کنيم.
وي ادامه داد: ابتدا ما به تفاهم‌نامه‌ها  به عنوان يک فرصت همکاري براي پيشرفت کار و يا رويکرد ترويجي تبليغي نگاه مي‌کرديم ولي در سال‌هاي اخير با هر کدام از دستگاه‌ها که تفاهم‌نامه امضا کرديم درصدد باز کردن يک گره بسته از کار سوادآموزي بوده‌ايم که جهاد دانشگاهي هم از جمله آنهاست.
رئيس نهضت سوادآموزي همچنين افزود: يکي از کارهاي اساسي که با مديران و مسئولين جهاد دانشگاهي به نتيجه رسيده‌ايم ،بحث توانمندسازي نيروهاي انساني است. در واقع حلقه اصلي بهبود کيفيت آموزشي و پايداري نرخ سواد و حرکت دادن جامعه هدف به سمت مهارت‌هاي پايه از جمله مهارت‌هاي خواندن، نوشتن، حساب کردن و آداب زندگي است.
باقرزاده بيان کرد: حدود 50 هزار نفر در قالب موسسات غيردولتي با ما همکاري مي‌کنند که بخشي از آنها معلماني هستند که نيازمند توجيه‌اند که ما معمولا دوره‌هاي توجيهي در  حين خدمت داريم اما بخش اعظم نيروهايي که با ما همکاري مي‌کنند نيروهاي آزاد و اقشار تحصيلکرده هستند. بيش از 90 درصد آنها تحصيلات فوق‌ديپلم و ليسانس دارند که بهبود مهارت‌هاي حرفه‌اي اين افراد براي ما جزو اولويت است.
وي ادامه داد: مادر سال هاي گذشته با مکانيزم‌هاي مختلف اين کار را دنبال کرديم از جمله استفاده از ظرفيت‌هاي دانشگاه فرهنگيان و ظرفيت مراکز آموزشي که داريم اما به اين نتيجه رسيديم چنانچه اين کار  به يک نهاد تخصصي واگذار شود اين آموزش‌ها در قالب آموزش‌هاي غيرحضوري ارائه شده و بهاي تمام شده پايين‌تر از آموزش‌هاي حضوري در دسترس افراد قرار مي‌گيرد.
وي با بيان اينکه گروه علمي پژوهشي در سازمان حدود دو سال است در حال توليد نرم‌افزار براي  آموزش قرآن، خواندن، نوشتن و حساب کردن است، گفت: در اين زمينه پيشرفت خوبي داشته‌ايم که  اين نرم افزار هم در فضاي ويندوز و هم در اندرويد قابل ارائه است و در حال طي کردن مراحل اعتباربخشي مي‌باشد و بايد يک مرحله آزمايشي را پشت‌سر بگذارد تا وارد چرخه استفاده شود.
معاون وزير آموزش و پرورش اظهار کرد: در سال‌هاي آينده اگر سوادآموزي بخواهد براي گروه‌هاي کم‌سواد جامعه دنبال شود ممکن است راهي به جز فناوري جديد نداشته باشد. آموزش افراد کم‌سواد تاکنون از طريق موبايل و تبلت تجربه نشده است و اين راه را براي دستگاه‌هايي که مي‌خواهند آموزش همگاني بدهند باز مي‌کنند. ضمن اينکه جمعيت در حال پير شدن است و افرادي که در سنين بالا هستند نياز به آموزش‌هايي دارند که اين امر فرصت خوبي است که مي‌توانيم از آن استفاده کنيم.
وي در پايان صحبت‌هايش افزود: اميدواريم اين اقدام مبارک که با تلاش مديران جهاد دانشگاهي شکل گرفته منجر به برداشته شدن گامي مثبتي در راستاي خدمت به مردم شود.
در ادامه رييس سازمان جهاد دانشگاهي تهران نيز ضمن ابراز خرسندي از انعقاد تفاهم‌نامه بين طرفين، افزود: براي ما افتخاري است که در خدمت نهادي قرار بگيريم که فرمان تشکيل آن را حضرت امام(ره) داده است و به اين همکاري در زمينه آموزشي و فرهنگي افتخار مي‌کنيم.احمد شريفي‌زاده ادامه داد: نکته‌اي که اشاره شد استفاده از مزيت‌ها و فناوري جديد براي دسترسي به مخاطبان و آموزش راحت‌تر و سهل‌الوصول‌تر به آموزش‌ياران و سوادآموزان است. مزيتي که فضاي مجازي دارد اين است که اقشار بيسواد و چه بسا آموزش‌ياران مي توانند در  هر فاصله زماني از اين آموزش  بهره‌مند شوند زيرا يکي از مشکلات و موانع برگزاري کلاس، همزمان کردن حضور بي سوادان در کلاس‌هاي آموزشي است که با استفاده از آموزش‌هاي مجازي به-خصوص آموزش‌هايي که به صورت نرم افزارهايي که در موبايل مورد استفاده و فراگير شده است امکان اثربخشي بيشتر با هزينه کمتر در فعاليت‌هاي نهضت را فراهم خواهد کرد
شايان ذکر است اين  تفاهم‌نامه همکاري آموزشي در 7 ماده شامل موضوع تفاهم‌نامه، اهداف، تعهدات مشترک، تعهدات جهاد دانشگاهي، تعهدات سازمان نهضت سوادآموزي، همکاري و نظارت در حسن اجراي برنامه به امضا رسيد.

 

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (3662)
گروه خبر: گروه آموزشی
کد خبر: 392712
  • تفاهم‌نامه همکاری آموزشی فرهنگی بین سازمان جهاد دانشگاهی تهران و سازمان نهضت سوادآموزی امضا شد

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

اطلاعات تماس

آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون پلاک 20 ساختمان سازمان جهاد دانشگاهی تهران
 تلفن:     53 57 95 66  021  - 66974441 021
 فکس:    13 27 40 66  021
پست الکترونیک:  pr.jut@chmail.ir