اخبار و تازه ها

12

مرکز مشاوره و خدمات روانشناخت" جهت" وابسته به سازمان جهاد دانشگاهي تهران راه اندازي شد

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاددانشگاهي تهران، در ابتداي اين مراسم، شريفي زاده با اشاره تحول لحظه به لحظه جوامع،يکي از علت‌هاي اصلي اين تحول را توسعه علم و فناوري برشمرد و گفت:
فناوري گرچه موجب آسايش انسان‌ها شده است اما آسيب‌هايي نيز به زندگي انسان‌ها وارد کرده با توجه به تحولات جوامع شاهد تحول در آسيب‌هاي رواني و اجتماعي نيز هستيم، آسيب‌هايي که تا چند وقت قبل هرگز به بروز آنها فکر هم نمي‌کرديم و کسي مي‌تواند در عصر حاضر موفق باشد که بتواند از فناوري‌ها استفاده کند در حالي که آسيب‌هاي آن را کاهش داده و به حداقل رسانده است.
وي به تجربه جهاد دانشگاهي در ورود به مباحث مهم اما مغفول مانده جامعه مانند ايجاد مرکز رويان براي درمان ناباروري اشاره کرد و گفت: جهاد دانشگاهي، نهادي علمي و فرهنگي است که با بهره گيري از توان و ظرفيت متخصصان متعهد در تلاش است تا پژوهش هاي کاربردي مورد نياز جامعه را انجام دهد.يکي از موضوعات مهم اما مغفول مانده در کشور ايجاد مراکز مشاوره با محوريت فرهنگ ايراني ـ اسلامي است و ما با افتتاح مرکز «جهت» با شاکله‌اي متفاوت از ساير مراکز تلاش داريم نياز جامعه در اين حوزه را مرتفع و در کشور موج‌آفريني کنيم.
در ادامه بهروز نظري، مدير مرکز «جهت» و عضو هيئت علمي جهاد دانشگاهي تهران، به تشريح مهم‌ترين اهداف تشکيل اين مرکز پرداخت و گفت:
به دلايل مختلف از جمله، فاصله گرفتن از خود واقعي، خالي شدن از آرامش هاي واقعي و دروني، گم شدن يا کمرنگ شدن اهداف صحيح و متعالي در زندگي، افزايش تعاملات ناصحيح، بي توجهي به آداب و سنن ايراني و ملي، افزايش فشارهاي اقتصادي، افزايش بيماري هاي صعب العلاج، روند سلامت به ويژه سلامت روان در معرض مخاطره قرار گرفته است.
 وي با اشاره به اينکه در کشور ما نيز با افزايش روند شهرنشيني و پيشرفت هاي حاصل از مدرنيته، تعداد افراد نيازمند به دريافت خدمات روانشناختي و مشاوره اي روز به روز افزايش مي يابد، بيان کرد: به دليل رشد ناموزون و نامتوازن فناوري ها، شاهد افزايش ناهنجاري هاي اجتماعي و بيماري هاي صعب العلاج هستيم.
 رئيس مرکز مشاوره و خدمات روانشناختي جهت، به خدمات قابل ارائه در اين مرکز اشاره کرد و افزود: درمان اختلالات رفتاري و يادگيري، مشاوره در زمينه مشکلات تحصيلي، مشاوره در خصوص مسائل و بحران هاي دوره هاي نوجواني و دانشجويي و مشاوره ازدواج و انجام آزمايش هاي بررسي تناسب از جمله خدمات قابل ارائه در اين مرکز است.
 نظري، مشاوره در خصوص مسائل اختلافي در زندگي و شيوه هاي مطلوب فرزندپروري، انجام انواع آزمايش هاي ارزيابي رواني، عاطفي، رفتاري، توانمندسازي دانشجويان و فارغ التحصيلان رشته هاي روان شناسي و به روزرساني دانش شاغلان در رشته هاي مرتبط به روان شناسي را از ديگر خدمات قابل ارائه در اين مرکز برشمرد.
علي‌اصغر اصغرنژاد فريد، دانشيار دانشگاه علوم پزشکي ايران و از مشاوران مرکز «جهت» با تأکيد بر اينکه بايد ?? سال پيش چنين تدبيري انديشيده و چنين مرکزي ايجاد مي‌شد، گفت: در کشور ما ?? درصد بودجه خدمات بهداشت رواني به يک تا دو درصد بيماران رواني حاد اختصاص دارد که نيازمند خدمات بستري هستند.
مدير گروه بهداشت روان دانشگاه علوم پزشکي ايران ادامه داد: اين در حالي که ?? تا ?? درصد جمعيت عمومي کشور دچار بيماري‌هايي مانند افسردگي، اضطراب، وسواس، ترس از صحبت کردن در جمع، اضطراب امتحان و ... بوده نيازمند دريافت خدمات بهداشت رواني هستند. اين گروه از افراد جامعه اگر به موقع درمان نشوند مي‌توانند براي خود و اطرافيانشان مشکلاتي به وجود بياورند.
وي در ادامه با اشاره به عملکرد ائمه اطهار (ع) در جامعه و مواجهه با مشکلات و مسائل، گفت: تمام زندگي ائمه(ع) حل مسئله است. آنها مسئله را به خوبي تشخيص مي‌دادند و بهترين راه‌حل را ارائه مي‌کردند. يعني از تعقل و تدبير استفاده مي‌کردند و آموزه‌هاي ديني در حل مسئله بسيار کارساز و آموزنده هستند، اما کساني که در روانشناسي آموزش ديده‌اند آموزش‌هاي آنها بر اساس آموزه‌هاي ديني نبوده بنابراين خدمات مشاوره‌اي نيز که ارائه مي‌دهند، نيز متناسب با فرهنگ ما نيست و ما سعي داريم اين روند را اصلاح کنيم.
شايان ذکر است  مرکز مشاوره و خدمات روانشناختي "جهت " با هدف اعتلاي حرفه مشاوره از طريق ارائه خدمات برتر روانشناختي و دستيابي به روشهاي نوين  با رويکرد اسلامي - ايراني تشکيل گرديده است .
تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1779)
گروه خبر: گروه پژوهشی
کد خبر: 361919

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

اطلاعات تماس

آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون پلاک 20 ساختمان سازمان جهاد دانشگاهی تهران
 تلفن:     53 57 95 66  021  - 66974441 021
 فکس:    13 27 40 66  021
پست الکترونیک:  pr.jut@chmail.ir