اخبار و تازه ها

26

با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران صورت گرفت: رونمایی از 2 دستاورد فناورانه سازمان جهاددانشگاهی تهران در حوزه نفت و گاز

با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران صورت گرفت: رونمایی از 2 دستاورد فناورانه سازمان جهاددانشگاهی تهران در حوزه نفت و گاز

در مراسم رونمایی از 8 دستاورد حاصل از اجرای پروژه های مورد حمایت شرکت ملی نفت ایران و شرکت های زیرمجموعه که با حضور رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی 21 مردادماه در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی انجام گرفت،از 2 دستاورد فناورانه سازمان جهاددانشگاهی تهران در حوزه نفت و گاز رونمایی گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی تهران ، در مراسم رونمایی از 8 دستاورد حاصل از اجرای پروژه های مورد حمایت شرکت ملی نفت ایران و شرکت های زیرمجموعه با حضور مهندس رکن الدین جوادی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، دکتر طیبی رئیس جهاددانشگاهی، دكتر حمید امین اسماعیلی معاون پژوهشی جهاددانشگاهی و مدیران شرکت های تابعه که 21 مردادماه در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی برگزار شد،از «دستگاه لوله مغزی سیار»،و طرح «بومي سازي دانش فني توليد مواد موثره شکننده امولسيون نفتي ( دمولسيفاير ) براي شرکت ملي نفت ايران» حاصل تلاش پژوهشگران سازمان جهاددانشگاهی تهران رونمایی گردید.

 دستگاه لوله مغزی سیاریکی از استراتژیک ترین ماشین آلات تخصصی صنعت حفاری نفت است که جهت عملیات تعمیری و تکمیلی چاه های نفت به ویژه اسیدکاری و تزریق انواع مواد شیمیایی و حلال ها جهت افزایش نفوذپذیری و فعال کردن چاه ها استفاده شده و نقش بسیار تأثیرگذاری در افزایش تولید داشته است و از فن آوری های مطلوب و دارای صرفه زمانی و اقتصادی در چرخه تولید نفت و گاز بشمار می رود. با توجه به هزینه های اقتصادی کم در استفاده از خدمات دستگاه لوله مغزی سیار، استفاده از این تکنولوژی در عملیات حفاری در جهان با سرعت قابل توجهی در حال رشد است. از اهداف این دستاورد می توان به بومی سازی ایجاد فناوری، طراحی و ساخت دستگاه لوله مغزی سیار و هزینه کمتر در قیاس با به کارگیری دکل های حفاری و افزایش قابلیت های متعدد در خدمات سرویس دهی بر روی چاههای نفت و گاز اشاره کرد.

کاربرد و دستاوردهای اجرای طرح شامل رفع موانع و شتشوی درون چاهی به وسیله حلال های مناسب و سیمان کاری جداره داخلی چاه، تزریق سیمان به چاه های تعمیراتی برای پیشگیری از نشتی گاز یا آب، انتقال ابزار به اعماق چاه برای انواع عملیات احیا، تعمیرات و اندازه گیری و مته کاری و حفاری درون چاهی و انتقال انواع محلول ها به اعماق چاه می شود.

بومي سازي دانش فني توليد مواد موثره شکننده امولسيون نفتي (دمولسيفاير) براي شرکت ملي نفت ايران: امولسيون به مخلوط ظاهرا يکنواخت و تک فاز دوسيال (گاز يا مايع) امتزاج ناپذير مانند نفت و آب اطلاق مي‌شود که تحت شرايط خاص عملياتي و يا با کمک مواد افزودني (امولسيفاير) ايجاد شده است. وجود امولسيون مي‌تواند مفيد و يا غير مفيد باشد. در صنايع مختلف براي ايجاد امولسيون هزينه‌هاي هنگفتي صرف مي‌شود. اما در صنعت استخراج و توليد نفت‌خام، موضوع بر عکس است. وجود ترکيبات مختلف در نفت‌خام که بعضا خاصيت امولسيفايري دارند، باعث ايجاد امولسيون پايداري بين نفت‌خام و آب نمک مي‌شود و تمام تلاش براي شکستن اين امولسيون است. در حال حاضر براي شکستن امولسيون بين نفت‌خام و آب نمک و جداسازي آب نمک از آن، از تلفيق چند روش در کنار هم (مانند جداسازي ثقلي، فاکتور دماي مخلوط، مواد تعليق شکن، ميدان الکتريکي و غشاء) استفاده مي‌شود.

يکي از اصلي‌ترين مراحل در اين عمليات، استفاده از مواد تعليق شکن است. اين مواد بايستي متناسب با شرايط مختلف هر نوع نفت‌خام، بهترين عملکرد را در شکستن امولسيون موجود در نفت‌خام داشته باشند.

از بين بردن اهرم فشار خارجی در موضوع تأمين دمولسيفاير و وجود توانایی، تخصص و امکانات داخلی برای بومی سازی دانش فنی تولید مواد موثره دمولسیفایرها اهداف این دستاورد است.

در این پروژه که به کارفرمایی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران انجام شده است، مواد موثره موجود در ماده تعلیق شکن نفتی برای چهار حوزه نفتی اهواز – آسماری، بی بی حکیمه، ابوذرو چشمه خوش با استفاده از مواد اولیه بومی تهیه و ماده تعلیق شکن برای این چهار حوزه نفتی فرموله شد.

مواد تعلیق شکن ساخته شده توسط جهاد دانشگاهی در زمستان سال 1392 در حوزه ابوذر و در زمستان 1393 در حوزه اهواز-آسماری با موفقیت تست میدانی را پشت سر گذاشته است.

مواد تعلیق شکن طراحی و تولید شده توسط جهاد دانشگاهی برای حوزه های بی بی حکیمه و چشمه خوش، موفق به دریافت تاییدیه تست آزمایشگاهی شده اند و در زمستان سال 1394 تست میدانی این مواد نیز انجام خواهد شد.

در حال حاضر سالیانه حدود 49000 بشکه 200 کیلوگرمی ماده تعلیق شکن در حوزه های نفتی ایران مصرف می شود و شرکت ملی نفت ایران برای خرید این مواد حدود یکصد میلیارد تومان در سال هزینه می کند. لذا اجرای پروژه باعث جلوگیری از خروج مقادير زيادی ارز جهت تأمين اين مواد از خارج کشور خواهد شد

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (2078)
کد خبر: 137622
  • با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران صورت گرفت: رونمایی از 2 دستاورد فناورانه سازمان جهاددانشگاهی تهران در حوزه نفت و گاز

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

اطلاعات تماس

آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون پلاک 20 ساختمان سازمان جهاد دانشگاهی تهران
 تلفن:     53 57 95 66  021  - 66974441 021
 فکس:    13 27 40 66  021
پست الکترونیک:  pr.jut@chmail.ir