اخبار و تازه ها

05

به نقل از خبرگزاري ايسنا :از تربيت «مربي مهد کودک» تا «متخصص چاه‌هاي نفت»

به نقل از خبرگزاري ايسنا :از تربيت «مربي مهد کودک» تا «متخصص چاه‌هاي نفت»
خبرگزاري ايسنا در سايت خود گزارشي از فعاليتهاي معاونت آموزشي سازمان جهاددانشگاهي تهران درج کرد که از نظرتان خواهد گذشت:

يکي از قديمي‌ترين و سرسبزترين خيابان‌هاي تهران «بلوار کشاورز» است. در وسط اين بلوار، نهر آبي جاري‌ست؛ درختها در کنار نهر آب ايستاده‌اند. عابران در زير سايه درختها که در تمام روز، مسير پياده‌رو را فرش کرده، رفت و آمد مي‌کنند. عصرها و شبها، بچه‌ها با دوچرخه، مسير دوچرخه‌روي وسط بلوار را طي مي‌کنند. سرسبزي بلوار آنجا دوچندان مي‌شود که به پارک بزرگ لاله مي‌رسد.

به گزارش سرويس بازار ايسنا، در دو طرف بلوار کشاورز ساختمان‌هاي بزرگ و مهمي قد علم کرده‌اند؛ برج‌هاي قديمي سامان، ساختمان شيشه‌اي که قبلا به وزارت جهاد کشاورزي تعلق داشت، هتل جديد و لوکس اسپيناس، دانشگاه علوم پزشکي تهران، سازمان فرهنگي – هنري شهرداري تهران، بيمارستان پارس و بيمارستان ساسان و حدود 20 شعبه بانک‌هاي خصوصي و دولتي. در ميان اين همه رفت و آمد و مرکز اداري و تجاري و درماني و تفريحي، اما يک ساختمان وجود دارد که بدون هيچ سر و صدايي، «دانش و مهارت» تکثير مي‌کند؛ پلاک 118.

مرکز آموزش‌هاي تخصصي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران، در ساختماني شش طبقه، هر روز هفته براي تعداد بسيار زيادي از افراد دوره‌هاي آموزشي برگزار مي‌کند؛ از دختران جواني که قصد دارند مربي مهدکودک شوند تا مهندسان و متخصصاني که در پروژه‌هاي عظيم نفتي مشغول فعاليت حرفه‌اي هستند.

25 سال خدمات آموزشي متنوع

جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران، ارايه خدمات آموزشي به عموم مردم جامعه را از 25 سال پيش آغاز کرده است. در حال حاضر دوره‌هاي متنوع آموزشي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران در سه مرکز بزرگ آموزشي، برگزار مي‌شود. 60 نفر نيروي تمام‌وقت به رتق و فتق امور آموزشي مي‌پردازند و 700 مدرس مسئوليت آموزش را در اين مراکز برعهده دارند. 8000 مترمربع فضاي آموزشي، 70 کلاس درس و 2500 صندلي همزمان آموزشي در کنار زيرساخت‌ها، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهاي آموزشي، جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران را به يک قطب آموزشي در پايتخت تبديل کرده است.

آموزش‌هاي عمومي و تخصصي زبان‌هاي خارجي يکي از پرطرفدارترين دوره‌هايي است که در جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران برگزار مي‌شود. دوره‌هاي آموزش زبانهاي انگليسي، فرانسه، چيني، آلماني و عربي به صورت ترميک و متناوب تشکيل مي‌شود. دوره‌هاي تخصصي فن ترجمه، آمادگي آزمون‌هاي آيلتس، تافل هم در مرکز آموزش زبان‌هاي خارجي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران برگزار مي‌شوند.

در حوزه فن‌آوري اطلاعات نيز دوره‌هاي متنوع و متعددي براي فعالان شاغل در صنايع مختلف برگزار مي‌شود. اين دوره‌ها از مباني کامپيوتر و ويندوز مقدماتي شروع مي‌شود و تا آموزش برنامه‌نويسي به پيشرفته‌ترين زبان‌ها و آموزش تخصصي‌ترين نرم‌افزارهاي فني و مهندسي پيش مي‌رود. آموزش نرم‌افزارهاي گرافيکي، سيستم‌هاي اطلاعات جغرافيايي، طراحي وب و شبکه، کنترل پروژه، آمار و نرم‌افزارهاي کاربردي در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي از ديگر خدمات آموزشي است که در اين مرکز ارايه مي‌شود.

مرکز آموزش هنر جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران در يک ساختمان مستقل در خيابان 16 آذر مستقر است. در اين مرکز، دوره‌هاي تخصصي معماري داخلي، سفالگري، طراحي و دوخت لباس، نقاشي، گرافيک، عکاسي و... برگزار مي‌شود.

کاربردي بودن دوره‌هايي که در اين مرکز برگزار مي‌شود به همراه استادان باسابقه آن باعث شده است تا خيل بسياري از علاقمندان به يادگيري موضوعات هنري در اين مرکز حضور يافته و از دوره‌هاي آن استفاده کنند.

دوره‌هاي آمادگي آزمونهاي تحصيلات تکميلي

يکي از کيفي‌ترين دوره‌هايي که در جهاد تهران برگزار مي‌شود، دوره‌هاي آمادگي آزمون کارشناسي‌ارشد و دکتري است. اين دوره‌ها که به صورت حضوري و مکاتبه‌اي برگزار مي‌شود، در ميان داوطلبان تحصيل در مقاطع کارشناسي‌ارشد و دکتري طرفداران زيادي دارد و جزوه‌هاي اين کلاس‌ها، بين داوطلبان دست به دست مي‌شود. اين دوره‌ها براي داوطلبان رشته‌هاي ادبيات فارسي، آموزش زبان انگليسي، اقتصاد، الهيات، روانشناسي و علوم تربيتي، علوم اجتماعي و علوم ارتباطات، مديريت، حسابداري، مديريت اجرايي و MBA برگزار مي‌شود.

دوره‌هاي آموزشي ويژه کارکنان دولت

دوره‌هاي آموزش‌هاي اختصاصي کارکنان دولت، با مجوز سازمان مديريت و برنامه‌ريزي توسط جهاد تهران برگزار مي‌شود. اين دوره‌ها هم در مراکز آموزشي جهاد تهران و هم در محل سازمان‌هاي دولتي برگزار مي‌شود. معاونت آموزشي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران، علاوه بر دوره‌هايي که در بخشنامه‌هاي سازمان مديريت اعلام شده‌اند، دوره‌هاي کاربردي و مفيد ديگري را نيز طرح‌ريزي و اجرا کرده که با استقبال سازمان‌ها و کارکنان دولت همراه بوده است. ارزيابي فني، حقوق ثبت اسناد، کاربرد روانشناسي در مديريت، مدلسازي مالي با نرم‌افزار مطلب، روش‌هاي صحيح سرمايه‌گذاري، فن وکالت و مسئوليت مدني از جمله اين دوره‌ها هستند.

دوره‌هاي تربيت مربي، مديران و موسسين مهدهاي کودک

جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران بيش از 20 سال است که دوره‌هاي تربيت مربي و مدير و موسس مهدهاي کودک را برگزار مي‌کند. اين دوره‌ها با تاييد سازمان بهزيستي برگزار مي‌شود و شرکت در آنها براي کادر مهدهاي کودک اجباري است. جهاد با همکاري معاونت آموزشي دفتر مرکزي جهاد دانشگاهي، منابع آموزشي و کتابهاي مورد نياز براي اين دوره‌ها را تاليف و تدوين کرده که توسط معاونت آموزشي جهاد دانشگاهي چاپ شده و در کليه واحدهاي جهاد دانشگاهي در سراسر کشور مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

دوره‌هاي آموزشي نظام مهندسي

معاونت آموزشي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران همچنين به منظور تحقق اهداف نظام مهندسي و کنترل ساختمان، اقدام به برگزاري دوره‌هاي تمديد و ارتقاي پايه و آمادگي آزمون ورود به حرفه جهت اخذ پروانه اشتغال به کار کرده ‌است. اين دوره‌ها شامل رشته‌هاي عمران، معماري، برق، مکانيک، نقشه‌برداري، شهرسازي، ترافيک است.

هزاران نفر از مهندسان در قالب آموزشهاي نظام مهندسي تا به حال از دوره‌هاي آموزشي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران استفاده کرده‌اند.

دوره‌هاي آموزشي علوم پزشکي و پيراپزشکي

دوره‌هاي تربيت تکنسين داروخانه، دستيار دندانپزشک و امدادگر اورژانس نيز از جمله ديگر خدمات آموزشي جهاد تهران است.

دوره‌هاي آموزشي نفت، گاز و پتروشيمي

يکي از حوزه‌هاي تخصصي که جهاد تهران با قدرت در آن فعاليت آموزشي انجام مي‌دهد، نفت، گاز و پتروشيمي است. دوره‌هاي تخصصي از قبيل حفاري، توليد و تجارت مواد نفتي و ... که مورد نياز کارکنان و مديران شرکت‌هاي نفتي است توسط جهاد تهران برگزار مي‌شود. در حال حاضر دوره آموزشي HSE براي کارکنان شرکت ملي نفت ايران در اين مرکز برگزار مي‌شود که تا به حال بيش از 500 نفر از کارکنان شرکت ملي نفت در اين دوره‌ها آموزش ديده و گواهينامه ايمني و بهداشت دريافت کرده‌اند.

همچنين اين مرکز با همکاري موسسه‌هاي معتبر بين‌المللي اقدام به برگزاري دوره‌هاي تخصصي در زمينه نفت، گاز و پتروشيمي کرده است که براي فارغ‌التحصيلان اين دوره‌ها مدارک معتبر بين‌المللي نيز صادر مي‌شود.

مرکز آموزشهاي غير حضوري

با توجه به رشد استفاده عموم مردم از اينترنت، جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران، دوره‌هاي آموزشي غيرحضوري متنوعي را نيز طرح‌ريزي کرده است. در اين دوره‌ها کتاب‌ها، جزوه‌ها، بسته‌ها و فيلم‌هاي آموزشي و همچنين دروس الکترونيکي از طريقوبسايت در اختيار علاقمندان قرار داده مي‌شود و کلاس‌ها نيز به صورت آنلاين برگزار مي‌شود.

از سال گذشته با اجراي طرح باقرالعلوم، آموزش خانواده‌هاي کارکنان نيروهاي مسلح نيز در دستور کار جهاد تهران قرار گرفت.

حفظ کيفيت آموزشي

شايد اين سئوال پيش بيايد که جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران چطور مي‌تواند در اين همه زمينه دوره تخصصي برگزار کند؟ آيا ارايه خدمات آموزشي در اين دايره محتوايي گسترده، کيفيت آموزش را پايين نمي‌آورد؟

سيدعزيز آشنا، معاون آموزشي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران، در گفتگو با خبرنگار سرويس بازار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به اين سئوال پاسخ داد: جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران در کنار دانشگاه تهران به عنوان يک دانشگاه مادر قرار گرفته است و به تناسب رشته‌هاي موجود در دانشگاه تهران، فعاليتهاي آموزشي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران نيز در زمينه‌هاي متنوعي شکل گرفته است. جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران در تمام دانشکده‌هاي دانشگاه تهران فعاليت جدي دارد و اين حضور سبب مي‌شود تا جهاد دانشگاهي از داشته‌هاي علمي استادان و گروه‌هاي آموزشي دانشگاه تهران نهايت استفاده را ببرد. همچنين گروه‌هاي پژوهشي جهاد تهران نيز به صورت مداوم در حال انجام تحقيق و ارايه سرفصل‌هاي جديد آموزشي هستند.

آشنا در ادامه گفت: علاوه بر کيفيت بالاي آموزشي، يکي از مزيت‌هاي ديگر مرکز آموزش‌هاي تخصصي جهاد تهران، هزينه پايين دوره‌هاي آموزشي است. با توجه به اينکه يکي از ماموريت جهاد دانشگاهي، ارايه خدمات آموزشي به عموم مردم است، هزينه دوره‌ها به نحوي تعيين مي‌شود که همه بتوانند به راحتي از خدمات آموزشي جهاد تهران بهره‌مند شوند.

وي تاکيد کرد: چشم‌انداز جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران اين است که در حوزه آموزش در سطح ملي و منطقه‌اي سرآمد باشد. با توجه به اينکه در سند چشم‌انداز 1404 ايران بايد جامعه‌اي دانش‌بنيان باشد، جهاد تهران نيز قصد دارد دسترسي عموم مردم را به آموزش‌هاي مهارتي و تخصصي تسهيل کند.

معاون آموزشي جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران در پايان به فعاليت انتشارات اين واحد جهاد دانشگاهي اشاره کرد و گفت: انتشارات جهاد تهران، تاکنون 150 عنوان کتاب آموزشي منتشر کرده است. توليد منابع آموزش غيرحضوري دانشگاه جامع علمي – کاربردي برعهده جهاد تهران است. بخش عمده‌اي از توليدات سازمان مرکزي جهاد دانشگاهي نيز توسط جهاد تهران تامين محتوا مي‌شود. سال گذشته 15 عنوان کتاب و امسال 20 عنوان کتاب توسط جهاد تهران تدوين شده که توسط انتشارات سازمان مرکزي جهاد دانشگاهي به چاپ رسيده و مي‌رسد. در حال حاضر منابع 10 دوره آموزشي کارکنان شرکت پست نيز در انتشارات جهاد تهران در دست تاليف است.

لينک خبر:
http://www.isna.ir/fa/news/94041910317/%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%A8%DB%8C-%D9%85%D9%87%D8%AF-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D8%AA%D8%A7-%D9%85%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5-%DA%86%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1203)
گروه خبر: گروه آموزشی
کد خبر: 121804
  • به نقل از خبرگزاري ايسنا :از تربيت «مربي مهد کودک» تا «متخصص چاه‌هاي نفت»

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

اطلاعات تماس

آدرس: تهران - خیابان انقلاب - خیابان 16 آذر - نبش ادوارد براون پلاک 20 ساختمان سازمان جهاد دانشگاهی تهران
 تلفن:     53 57 95 66  021  - 66974441 021
 فکس:    13 27 40 66  021
پست الکترونیک:  pr.jut@chmail.ir